Hella Pagid 355010441 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$59.78
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355010441
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300354751
Weight: 3.01 lbs (1.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 0446548120
- Brembo P56050
- Brembo P56050N
- Delphi LP1768
- AISIN SN893
- Valeo 601664
- Valeo 606846
- Valeo 671230
- Lexus 0446548040
- Lexus 0446548050
- Mintex MDB2325
- Bosch 0 986 495 140
- Bosch 0986AB1408
- Bosch 0 986 AB2 129
- Bosch 0 986 AB2 365
- Hella Pagid T1361
- Hella Pagid 8DB355010441
- Magneti Marelli T1361MM
- Magneti Marelli 600000097580
- TRW GDB3379
- TRW GDB7684
- FMSI Automotive Hardware D9307833
- FMSI Universal D930
- FMSI Universal 7833D930
- TRW Steering and Suspension Parts GDB7684
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3379
- Lexus 0446548050
- FMSI Automotive Hardware 7833D930
- FMSI Automotive Hardware D930
- Akebono ACT930
- HERTH+BUSS J3602116
- MK D2232
- Quinton Hazell BP1388
- Quinton Hazell 7560
- Hi-Q SP1967
- Girling 6133799
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1619
- FTE 9001651
- FTE BL2753A1
- Tridon 811013106
- Pagid T1361
- Borg & Beck BBP2231
- Ferodo FDB1697
- Dynamic Friction Company 1310093000
- Dynamic Friction Company 1310093001
- Dynamic Friction Company 1311093000
- Dynamic Friction Company 1311093001
- Dynamic Friction Company 1551093000
- Dynamic Friction Company 1551093001
- HERTH+BUSS J3602043
- Roadhouse 297200
- Remsa 97200
- Cifam 8226170
- Textar 2392901
- Textar 2392917004
- Textar TX0681
- Lexus 0446548040
- Akebono AN8064WK
- Akebono AN678WKE
- Akebono AN678WK
- Akebono AN8064WKE
- Bendix DB1494
- Bendix DB14944WD
- Toyota 0446548120
- TRW Steering and Suspension Parts TRH0930
- Japan Parts PA2016AF
- Brake Engineering PA1648
- LPR 05P1332
- Wagner OEX930
- Wagner ZD930
- Wagner PD930
- NIBK PN1481
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 114.8 |
| Height [mm] | 59.5 |
| Thickness [mm] | 17 |
| Thickness [in] | 0.67 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 23929 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1361 |
| Weight [kg] | 1.4 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300354751 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 3.01 lbs (1.37 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty