Hella Pagid 355010271 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$56.73
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355010271
Condition: New
UPC: 04082300354584
Weight: 1.46 lbs (0.67 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mazda N0Y72648ZB
- Mazda N0Y92643ZC
- Mazda N0Y92643ZB
- Mazda N0Y72648ZA
- Mazda N0Y92643ZA
- TRW GDB3302
- Brembo 07B31508
- Brembo P49030
- Brembo P49030N
- Delphi LP1752
- Delphi LP1762
- Valeo 601574
- Mintex MDB2249
- Mazda N0Y72648ZC
- Mazda N0Y952643ZA
- Mazda NCY32648ZA
- Mazda NCY3-26-3Z
- Mazda NCY3-26-8ZA
- Bosch 0 986 494 226
- Bosch 0 986 AB2 161
- Bosch 0 986 TB2 833
- Bosch 0 986 TB2 834
- Mitsubishi N0Y12648Z
- Mitsubishi NCY32648Z
- Hella Pagid T1337
- Hella Pagid 8DB355010271
- Magneti Marelli 600000100540
- Magneti Marelli 363700201337
- Magneti Marelli T1337MM
- TRW GDB3303
- FMSI Automotive Hardware D8917769
- Textar 2387601
- HERTH+BUSS J3613020
- MK D3117M
- Mitsubishi Fuso NCY32648Z
- Quinton Hazell BP1361
- Quinton Hazell 7472
- EBC Brakes DP41453R
- Sangsin SP1525
- Optimal 85302
- Optimal BP85302
- Hi-Q SP4071
- Hi-Q SP1525
- AMC D891
- AMC 7769D891
- Werner Metzger GmbH 085302
- Werner Metzger GmbH 1170613
- Werner Metzger GmbH 85312
- Girling 6133039
- FMSI Universal 7769D891
- FMSI Universal D891
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1788
- FTE 9011060
- FTE BL1849A2
- Febi-Bilstein 116396
- Pagid T1337
- Borg & Beck BBP1818
- Borg & Beck BBP1936
- Ferodo FDB1754
- Delphi LP3690
- HERTH+BUSS J3613015
- Roadhouse 285302
- Remsa 085302
- Cifam 8226080
- Zimmermann 238761301
- Textar 2387612005
- Ashuki M07510
- Mitsubishi N0Y92643ZC
- Akebono AN7098K
- Akebono AN647WK
- Akebono AN647WKE
- ATE 13046058662
- ATE 605866
- Japan Parts PP317AF
- Japan Parts PP345AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0891
- TRW Steering and Suspension Parts TRC1002
- Brake Engineering PA1487
- LPR 05P1488
- Wagner ZD891
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 102.5 |
| Height [mm] | 39.6 |
| Thickness [mm] | 12 |
| Thickness [in] | 0.47 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| WVA Number | 23876 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1337 |
| Weight [kg] | 0.73 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300354584 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 1.46 lbs (0.67 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty