Hella Pagid 355010171 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$133.07
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355010171
Condition: New
UPC: 04082300354485
Weight: 3.76 lbs (1.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 0034208920
- Delphi LP1688
- Mercedes-Benz 003 420 18 20
- Mercedes-Benz 003 420 42 20
- Mercedes-Benz 003 420 89 20
- Mercedes-Benz 420 200 03 18
- Mercedes-Benz 420 200 05 04
- Mercedes-Benz A 003 420 05 20
- Mercedes-Benz A 003 420 08 20
- Mercedes-Benz A 003 420 18 20
- Mercedes-Benz A 003 420 42 20
- Mercedes-Benz A 003 420 89 20
- Mercedes-Benz A 163 420 06 20
- Mercedes-Benz A 163 420 06 20 37
- Mercedes-Benz A 163 420 08 20 27
- Mercedes-Benz A 420 200 03 18
- Mercedes-Benz A 420 200 04 04
- Mercedes-Benz A 420 200 05 04
- Mercedes-Benz 163 420 06 20 37
- Mercedes-Benz 163 420 08 20 27
- Mercedes-Benz 003 420 05 20
- Mercedes-Benz 003 420 08 20
- Mercedes-Benz 420 200 04 04
- Valeo 598445
- Valeo 301445
- Valeo 597468
- Bosch 0 986 494 012
- Bosch 0 986 424 705
- Bosch 0 986 TB2 377
- Bosch 0 986 TB2 920
- Bosch 0 986 TB2 958
- Bosch F 03B 150 300
- Evobus 163420062037
- Evobus 163420082027
- Evobus 0034200520
- Evobus 0034201820
- Evobus A1634200620
- Evobus 420 200 03 18
- Evobus 420 200 04 04
- Evobus 420 200 05 04
- Evobus 0034200820
- Evobus 0034204220
- Evobus A0034200520
- Evobus A0034200820
- Evobus A0034201820
- Evobus A0034204220
- Evobus A163420062037
- Magneti Marelli 363916060320
- Evobus 0034208920
- Evobus A0034208920
- Evobus 1634200620
- Mercedes-Benz 163 420 06 20
- Hella Pagid T1325
- Hella Pagid 8DB355010171
- Werner Metzger GmbH 076900
- Textar 2327107
- Pagid T1325
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 117.8 |
| Height [mm] | 70.9 |
| Thickness [mm] | 17.7 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 23271 |
| Brake System | BREMBO |
| Technical Information Number | T1325 |
| Weight [kg] | 1 |
| Weight [lb] | 2.21 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300354485 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.76 lbs (1.71 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.8 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.4 cm) |
1 Year Warranty