Hella Pagid 355009921 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$125.36
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355009921
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300354232
Weight: 6.42 lbs (2.92 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi LP1798
- Bendix 571993B
- Bendix 510003
- Brembo P06028
- Brembo P06028N
- BMW 2 180 420
- BMW 34 11 2 180 420
- BMW 6 756 350
- BMW 6 761 282
- BMW 34 41 6 128 282
- BMW 34 41 6 635 350
- Valeo 601524
- Valeo 604124
- Valeo 671524
- Mintex MDB2320
- Bosch 0 986 494 217
- Bosch 0 986 TB2 846
- Hella Pagid T1300
- Hella Pagid 8DB355009921
- Magneti Marelli 363700201300
- Magneti Marelli T1300MM
- TRW GDB1529
- Pagid T1645
- Textar 2344801
- BMW 34 11 6 756 350
- BMW 34 11 6 761 282
- FMSI Automotive Hardware D9207821
- PEX USA 7676
- FMSI Universal D920
- FMSI Universal 7821D920
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1529
- Wagner WBP23894A
- FMSI Automotive Hardware 7821D920
- FMSI Automotive Hardware D920
- BMW 34116756350
- BMW 34116761282
- EBC Brakes DP61472
- Quinton Hazell 7522
- Quinton Hazell 7515
- Quinton Hazell BP1403
- Sangsin SP2170
- Optimal BP12140
- Optimal 12140
- Hi-Q SP2170
- BMW 34112180420
- AMC FO228583
- VAICO V208162
- Girling 6115292
- Tridon 811011011
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1573
- FTE 9011058
- FTE 9001797
- FTE BL2042A2
- Febi-Bilstein 16501
- Pagid T1300
- Borg & Beck BBP1871
- Ferodo FDB1618
- Delphi LP3719
- Delphi LP179818B1
- Dynamic Friction Company 1311092000
- Dynamic Friction Company 1311092001
- Dynamic Friction Company 1551092000
- Dynamic Friction Company 1551092001
- SBS 1501221537
- Roadhouse 295800
- JapKo 500131
- Remsa 95800
- Cifam 8227710
- Zimmermann 234482101
- Textar TX0567
- Textar 2344820805
- Akebono AN4532KE
- Akebono AN4532K
- Swag 20916501
- ATE 13046071702
- ATE 607170
- Bendix DB1495EURO
- Bendix DB1495
- Bendix DB14954WD
- TRW Steering and Suspension Parts TRH0920
- Japan Parts PA0131AF
- Brake Engineering PA1484
- NK Autoparts 221537
- LPR 05P1330
- Wagner MX1151
- Wagner ZX920
- Meyle 0252344821
- Meyle 0252344821PD
- Jurid 571993JC
- Jurid 571993J
- NIBK PN0336W
- NIBK PN0336
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 193 |
| Height [mm] | 79 |
| Thickness [mm] | 20.8 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 23448 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1300 |
| Weight [kg] | 2.9 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300354232 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 6.42 lbs (2.92 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty