Hella Pagid 355009301 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$200.46
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355009301
Condition: New
UPC: 04082300353617
Weight: 4.63 lbs (2.11 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Land Rover SFC500050
- Land Rover SFC500080
- Land Rover SFC000010
- Bendix 572507B
- Bendix 510467
- Brembo P44012
- Brembo P44012N
- Delphi LP1863
- Land Rover SFC500070
- Land Rover SFC500090
- Land Rover SFC500010
- Valeo 598658
- Valeo 597478
- Valeo 670658
- Mintex MDB2227
- Bosch 0 986 424 687
- Bosch 0986494028
- Bosch 0986TB2292
- Bosch 0986TB2743
- Bosch BP401
- Bosch 0 986 TB2 444
- Hella Pagid T1233
- Hella Pagid 8DB355009301
- Magneti Marelli 363700201233
- Magneti Marelli T1233MM
- Magneti Marelli 363916060580
- TRW GDB1526
- TRW RCPT09550
- FMSI Automotive Hardware D9927893
- FMSI Universal 7893D992
- FMSI Universal D992
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1526
- TRW Steering and Suspension Parts RCPT09550
- Wagner WBP23397A
- FMSI Automotive Hardware 7893D992
- FMSI Automotive Hardware D992
- EBC Brakes DP1463
- EBC Brakes DP41463R
- EBC Brakes DP61463
- Quinton Hazell 7517
- Quinton Hazell BP1410
- Optimal 12161
- Optimal BP12161
- Valeo 302824
- Girling 6115262
- Tridon 811017022
- FTE BL1863A2
- FTE 9010443
- Febi-Bilstein 116121
- Pagid T1233
- Borg & Beck BBP1853
- Ferodo FSL1597
- Ferodo FQT1597
- Ferodo FDB1597
- Delphi LP186318B1
- Roadhouse 297900
- Remsa 097900
- Cifam 8225980
- Zimmermann 233971901
- Textar 2339719415
- Textar TX0552
- Textar 2339703CP
- Textar 2339703
- NAPA PBP7663
- Akebono AN4611K
- Akebono AN4611KE
- ATE 607224
- ATE 13046072242
- Bendix DB2054
- Bendix DB2054HD
- Japan Parts PAL05AF
- Brake Engineering PA1566
- NK Autoparts 224025
- LPR 05P909
- Wagner ZX992
- Meyle 0252339719PD
- Meyle 0252339719
- Jurid 572507J
- NIBK PN0334
- NIBK PN0334S
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width 1 [mm] | 156.3 |
| Width 2 [mm] | 155.1 |
| Height 1 [mm] | 73.2 |
| Height 2 [mm] | 73.2 |
| Thickness [mm] | 19.4 |
| Thickness [in] | 0.75 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 23397 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1233 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300353617 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 4.63 lbs (2.11 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty