Hella Pagid 355009251 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$57.08
Out of Stock
(Discontinued)
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355009251
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300353563
Weight: 2.7 lbs (1.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Toyota 0446502010
- Toyota 0446502050
- Toyota 0446512240
- FMSI Universal D741
- Toyota 0446502040
- Toyota 0446512520
- Magneti Marelli 600000097550
- Bosch 0 986 505 339
- Bosch 0 986 AB2 001
- Bosch 0 986 AB2 004
- Textar 2329402
- Valeo 598578
- Valeo 598579
- Valeo 670579
- Mintex MDB1897
- Bosch 0 986 424 692
- Bosch BP405
- Bosch 0 986 AB1 129
- Bosch 0 986 TB2 326
- TRW GDB3204
- FMSI Universal 7611D741
- Bendix 572468B
- Bendix 511534
- TRW Steering and Suspension Parts GDB3204
- AISIN A1N116
- Brembo P83044
- Brembo P83044N
- Delphi LP1302
- Hella Pagid T1229
- Hella Pagid 8DB355009251
- Magneti Marelli 363700201229
- Magneti Marelli T1229MM
- Magneti Marelli 323700032500
- Toyota 0446502010
- Toyota 0446502040
- Toyota 0446502050
- Toyota 0446512520
- FMSI Automotive Hardware 7611D741
- FMSI Automotive Hardware D741
- Akebono ACT741
- HERTH+BUSS J3602035
- ATE 13046059762
- MK D2216
- Quinton Hazell 7095
- Quinton Hazell MBP1075
- Quinton Hazell BP1075
- Sangsin SP1270
- Optimal BP10211
- Optimal 10211
- Hi-Q SP1270
- Valeo 302749
- Werner Metzger GmbH 065200
- Bosch 0986BB0542
- Girling 6132041
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1242
- Tridon 811013020
- FTE 9001239
- FTE BL1702A1
- Pagid T1229
- Borg & Beck BBP1771
- Ferodo FDB1458
- Roadhouse 265200
- Remsa 065200
- Cifam 8224420
- Zimmermann 232941651
- Textar 2329416504
- Textar TX0524
- Motaquip LVXL209
- Akebono AN8216WK
- Akebono AN8216WKE
- Bendix DB1392
- Bendix DB1392GCT
- Japan Parts PA216AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRC0741
- Brake Engineering PA1408
- NK Autoparts 224542
- LPR 05P768
- Wagner OEX741
- Wagner QC741
- Wagner ZD741
- Jurid 572468J
- ADVICS SN123
- NIBK PN1302
- Toyota 0446512240
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 116.8 |
| Height [mm] | 55.2 |
| Thickness [mm] | 16.5 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 23294 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1229 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300353563 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 2.7 lbs (1.23 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty