Hella Pagid 355008041 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$125.81
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355008041
Condition: New
Made in Romania
UPC: 04082300352351
Weight: 4.63 lbs (2.11 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 5062203
- Saab 32017604
- Saab 5232350
- Saab 5062211
- Valeo 540798
- Valeo 301305
- Valeo 598305
- Bosch 0 986 424 488
- Bosch 0 986 TB2 017
- Delphi LP1069
- Delphi LP1600
- Magneti Marelli 323700024100
- Magneti Marelli 363916060360
- Magneti Marelli 430216171032
- Bendix 573146B
- Saab 48 39 924
- Saab 49 07 739
- Saab 55 32 544
- Brembo P59029
- Brembo P59029N
- Delphi LP1731
- Valeo 597549
- Valeo 598475
- Mintex MDB1940
- Bosch BP255
- Bosch 0 986 424 461
- Bosch 0 986 TB2 215
- Bosch F 03B 150 293
- Hella Pagid T1112
- Hella Pagid 8DB355008041
- Magneti Marelli 363700201112
- Magneti Marelli 363702161032
- Magneti Marelli T1112MM
- Magneti Marelli 363916060386
- TRW GDB1342
- FMSI Automotive Hardware D8007605
- Textar 2311602
- FMSI Universal D800
- STOP BY BENDIX 571997S
- FMSI Universal 7605D800
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1342
- Wagner WBP21829A
- FMSI Automotive Hardware 7605D800
- FMSI Automotive Hardware D800
- Saab 4839924
- Akebono EUR800
- NAPA PBP7044
- EBC Brakes DP31187C
- EBC Brakes DP51187NDX
- EBC Brakes DP21187
- EBC Brakes DP41187R
- EBC Brakes DP1187
- Quinton Hazell 7115
- Quinton Hazell BP1023
- Optimal BP10263
- Optimal 12092
- Optimal 10263
- Valeo 671765
- Mintex MDK0135
- Werner Metzger GmbH 039032
- Girling 6113422
- FTE BL1690A2
- FTE 9010301
- Borg & Beck BBP1643
- Pagid T1112
- Saab 4907739
- Ferodo FSL1535
- Ferodo FDB1535
- Ferodo FQT1535
- DON PCP1587
- Roadhouse 239032
- Remsa 039032
- Cifam 8221181
- Zimmermann 231161951
- Textar TX0482
- Textar 2311619605
- Akebono AN4006WK
- Akebono AN4006WKE
- ATE 607173
- ATE 13046071732
- TRW Steering and Suspension Parts TRH0800
- NK Autoparts 224108
- Meyle 0252311619W
- Jurid 571997J
- Jurid 573146J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width 1 [mm] | 156.3 |
| Width 2 [mm] | 155 |
| Width 2 [in] | 6.10 |
| Height 1 [mm] | 74 |
| Height 1 [in] | 2.91 |
| Height 2 [mm] | 73.9 |
| Thickness [mm] | 19.6 |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 23116 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1112 |
| Weight [kg] | 2 |
| Weight [lb] | 4.41 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300352351 |
| Origin Country: | RO |
| Weight: | 4.63 lbs (2.11 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty