Hella Pagid 355007591 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$84.13
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355007591
Condition: New
UPC: 04082300351903
Weight: 3.75 lbs (1.71 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 8993768
- Saab 8968976
- Mintex MDB1460
- Valeo 301269
- Bendix 571465B
- Bendix DB1156
- Bendix 510073
- Saab 48 39 700
- Saab 50 55 769
- Brembo P71005
- Delphi LP786
- Valeo 551710
- Valeo 597122
- Valeo 598269
- Valeo 671269
- Bosch 0 986 461 766
- Bosch BP614
- Bosch DB1156UL
- Bosch 0 986 TB2 173
- Hella Pagid T1052
- Hella Pagid 8DB355007591
- Magneti Marelli 363700201052
- Magneti Marelli T1052MM
- TRW GDB969
- FMSI Automotive Hardware D4037292
- FMSI Universal D403
- FMSI Universal 7292D403
- TRW Steering and Suspension Parts GDB969
- FMSI Automotive Hardware 7292D403
- FMSI Automotive Hardware D403
- Saab 5055769
- Saab 4839700
- EBC Brakes DP4751R
- EBC Brakes DP751
- EBC Brakes DP2751
- Quinton Hazell 2673
- Quinton Hazell BP683
- Optimal 9636
- AMC FO449281
- Werner Metzger GmbH 0319.00
- Girling 6109692
- Tridon 811065985
- FTE 9001679
- FTE BL1249A2
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP0623
- Pagid T1052
- Borg & Beck BBP1186
- Ferodo FDB670
- Ferodo FSL670
- Dynamic Friction Company 1310040300
- Dynamic Friction Company 1310040301
- Dynamic Friction Company 1311040300
- Dynamic Friction Company 1311040301
- Dynamic Friction Company 1551040300
- Dynamic Friction Company 1551040301
- Dynamic Friction Company 1600040300
- Dynamic Friction Company 1600040301
- DON PCP1465
- Roadhouse 231900
- JapKo 500414
- Remsa 031900
- Cifam 8222090
- Zimmermann 211541951
- Textar 2115402
- Textar TX0321
- Textar 2115419505
- Motaquip LVXL689
- MaXgear 191755
- Akebono AN4397K
- Akebono AN4397KE
- ATE 13046057032
- ATE 605703
- Bendix DB1156GCT
- Japan Parts PA0414AF
- Brake Engineering PA818
- NK Autoparts 224107
- LPR 05P310
- Wagner ZX403
- Meyle 0252115419
- Jurid 571465J
- NIBK PN0279
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 156.3 |
| Height [mm] | 54.9 |
| Thickness [mm] | 19.5 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 21154 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1052 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300351903 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.75 lbs (1.71 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty