Hella Pagid 355006941 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$57.04
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355006941
Condition: New
UPC: 04082300351255
Weight: 3.11 lbs (1.41 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Suzuki 5520050J01
- Suzuki 5520050J02
- Delphi LP1015
- Bendix 510629
- Suzuki 55200-50J03
- Textar 2430101
- Delphi LP2000
- Brembo P79019
- Valeo 598878
- Valeo 670878
- Mintex MDB2780
- Bosch 0986494711
- Bosch 0 986 TB3 023
- Hella Pagid T1590
- Hella Pagid 8DB355006941
- Magneti Marelli 363700201590
- Magneti Marelli 363702161487
- Magneti Marelli 600000099440
- Magneti Marelli T1590MM
- TRW GDB3490
- Suzuki 5520050J03
- Quinton Hazell BP1546
- EBC Brakes DP61756
- EBC Brakes DP1756
- Sangsin SP1583
- Optimal BP12568
- Optimal 12568
- Hi-Q SP1583
- AMC 8211D1105
- AMC FO957281
- AMC D1105
- Werner Metzger GmbH 116601
- Girling 6134909
- FMSI Universal 8211D1105
- FMSI Universal D1105
- FTE BL2493A1
- FTE 9010765
- FTE 9002220
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1803
- Tridon 811069016
- Pagid T1590
- Borg & Beck BBP1953
- Febi-Bilstein 116391
- Suzuki 5520050J02000
- Suzuki 5520050J00
- Suzuki 5520050J01000
- Ferodo FDB4077
- Ferodo FSL4077
- Dynamic Friction Company 1310110500
- Dynamic Friction Company 1310110501
- Dynamic Friction Company 1311110500
- Dynamic Friction Company 1311110501
- Dynamic Friction Company 1551110500
- Dynamic Friction Company 1551110501
- JP Group A/S 4763600910
- DON PCP1958
- HERTH+BUSS J3608026
- Roadhouse 2116601
- Remsa 116601
- Cifam 8227650
- Textar TX0775
- Textar 2430116414
- National NP3301
- MaXgear 191445
- Akebono AN8208WK
- Akebono AN8208WKE
- Swag 33105360
- Japan Parts PA807AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRH1105
- Brake Engineering PA1692
- NK Autoparts 225219
- LPR 05P1483
- Wagner ZD1105
- Wagner WBP24301A
- Meyle 0252430115W
- Jurid 574095J
- NIBK PN9806
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 123 |
| Height [mm] | 55.3 |
| Thickness [mm] | 16.4 |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear indicator |
| Number of wear indicators [per axle] | 2 |
| WVA Number | 24301 |
| Brake System | AKEBONO |
| Technical Information Number | T1590 |
| Weight [kg] | 2.06 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300351255 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.11 lbs (1.41 kg) |
| Package Length: | 4.9" (12.5 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.1" (8 cm) |
1 Year Warranty