Hella Pagid 355006851 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$79.98
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355006851
Condition: New
UPC: 04082300351163
Weight: 4.41 lbs (2.01 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Volvo 31262503
- Volvo 8623861
- Bendix 573003B
- Brembo P86020
- Brembo P86020N
- Delphi LP1458
- Valeo 301479
- Valeo 597320
- Valeo 598479
- Mintex MDB2784
- Volvo Truck 31262503
- Volvo Truck 8623861
- Volvo Truck 31262503-0
- Volvo Truck 8623861-0
- Bosch 0 986 424 540
- Bosch 0 986 495 061
- Bosch 0 986 AB4 563
- Bosch 0 986 TB2 351
- Bosch F 03B 150 290
- Hella Pagid T1579
- Hella Pagid 8DB355006851
- Magneti Marelli 363700201579
- Magneti Marelli T1579MM
- Magneti Marelli 363916060422
- TRW GDB1388
- Volvo 31262503-0
- Volvo 8623861-0
- Volvo 312625030
- FMSI Automotive Hardware D7947664
- FMSI Universal D794
- STOP BY BENDIX 573003S
- FMSI Universal 7664D794
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1388
- Volvo White 31262503
- Volvo White 8623861
- Wagner WBP23073A
- Volvo 86238610
- FMSI Automotive Hardware 7664D794
- FMSI Automotive Hardware D794
- Akebono EUR794
- Optimal 10348
- Valeo 671479
- Valeo 302699
- Werner Metzger GmbH 071300
- FTE 9001777
- Borg & Beck BBP1695
- Pagid T1579
- Delphi LP145818B1
- JP Group A/S 4963600610
- DON PCP1434
- Roadhouse 271300
- Roadhouse 271310
- Remsa 071310
- Remsa 071300
- Cifam 8223090
- Zimmermann 230731901
- Textar 2307401
- Textar 2307418905
- Motaquip LVXL635
- NAPA PBP7008
- ATE 13046071452
- ATE 607145
- NK Autoparts 224820
- Volvo White 8623861-0
- Volvo White 31262503-0
- Meyle 0252307318
- Meyle 0252307318PD
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width 1 [mm] | 156.3 |
| Width 2 [mm] | 155.2 |
| Height 1 [mm] | 69.1 |
| Height 2 [mm] | 72.5 |
| Thickness [mm] | 18.9 |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| WVA Number | 23074 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1579 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300351163 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 4.41 lbs (2.01 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 4.7" (12 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty