Hella Pagid 355006561 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$117.13
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355006561
Condition: New
Made in Britain
UPC: 04082300350876
Weight: 5.36 lbs (2.44 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Saab 12802167
- Saab 93188113
- Opel 16 05 079
- Opel 16 05 138
- Opel 92 68 709
- Opel 93176379
- Opel 93802167
- Opel 931763790
- Opel 93188113
- Valeo 302064
- Valeo 598808
- Mintex MDB2764
- Bosch 0 986 424 743
- Bosch 0 986 494 280
- Bosch 0 986 TB2 867
- Bosch F 03A 150 030
- TRW GDB1567
- Bendix 510553
- Brembo P59049
- Brembo P59049N
- Delphi LP1783
- Hella Pagid T1551
- Hella Pagid 8DB355006561
- Magneti Marelli 363700201551
- Magneti Marelli T1551MM
- Magneti Marelli 323700018000
- Magneti Marelli 363916060612
- Holden 16 05 079
- Holden 16 05 138
- Holden 92 68 709
- Holden 93176379
- Holden 93802167
- Holden 93188113
- Vauxhall 1605079
- Vauxhall 16 05 138
- Vauxhall 92 68 709
- Vauxhall 93176379
- Vauxhall 93802167
- Vauxhall 93188113
- Textar 2022401
- FMSI Automotive Hardware D12578376
- FMSI Universal D1257
- FMSI Universal 8376D1257
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1567
- FMSI Automotive Hardware 8376D1257
- FMSI Automotive Hardware D1257
- EBC Brakes DP21416
- EBC Brakes DP41416R
- EBC Brakes DP1416
- Optimal BP12248
- Hi-Q SP1926
- AMC FO910681
- Bosch 0986494959
- Werner Metzger GmbH 105300
- FTE BL1818A2
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP1410
- Febi-Bilstein 116155
- Pagid T1551
- Borg & Beck BBP1942
- Dynamic Friction Company 1311097203
- Dynamic Friction Company 1311097202
- Dynamic Friction Company 1551097202
- Dynamic Friction Company 1551097203
- Dynamic Friction Company 1310097202
- Dynamic Friction Company 1310097203
- Dynamic Friction Company 1600097202
- Dynamic Friction Company 1600097203
- DON PCP2127
- General Motors 93188113
- Roadhouse 2105302
- Remsa 105300
- Zimmermann 234042051
- Zimmermann 234042052
- Textar 2022420915
- Mapco 6829
- NAPA PBP7075
- ATE 607199
- ATE 13046071992
- NK Autoparts 224109
- Meyle 0252340419
- Jurid 573090J
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width 1 [mm] | 155.1 |
| Width 2 [mm] | 156.4 |
| Height 1 [mm] | 72.7 |
| Height 2 [mm] | 77.5 |
| Thickness [mm] | 20.9 |
| Wear Warning Contact | prepared for wear indicator |
| WVA Number | 20224 |
| Brake System | Teves |
| Technical Information Number | T1551 |
| Weight [kg] | 1.8 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300350876 |
| Origin Country: | GB |
| Weight: | 5.36 lbs (2.44 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty