Hella Pagid 355006371 Disc Brake Pad
DISC BRAKE PAD SET
$61.92
Out of Stock
Brand: Hella Pagid
Stock #: 355006371
Condition: New
UPC: 04082300350685
Weight: 3.51 lbs (1.6 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Jeep 5252724
- Jeep 83502200
- Jeep 8983501167
- Jeep 4638634
- Jeep 5252613
- Valeo 597215
- Valeo 598595
- Valeo 670595
- AMC 3501167
- Mintex MDB1523
- Bosch 0 986 424 273
- Bosch BP133
- Bosch 0 986 TB2 253
- TRW GDB1207
- Bendix 571424B
- Bendix 511733
- Brembo P37001
- Delphi LP889
- Chrysler 46 386 34
- Hella Pagid T0385
- Hella Pagid 8DB355006371
- Magneti Marelli T0385MM
- ACDelco AC655881D
- Renault 89 83 502 200
- Textar 2182001
- FMSI Automotive Hardware D2037122
- FMSI Universal 7122AD203
- FMSI Universal 7122D203
- FMSI Universal D203
- TRW Steering and Suspension Parts GDB1207
- FMSI Automotive Hardware 7122AD203
- FMSI Automotive Hardware 7122D203
- FMSI Automotive Hardware D203
- EBC Brakes DP61255
- EBC Brakes DP813
- Girling 6112075
- Girling 6110275
- FMSI Universal 7531D651
- Tridon 811080524
- FREMAX BRAKE ROTORS AND DRUMS FBP0674
- FTE BL1512U1
- FTE BL1521U1
- FTE 9001437
- Pagid T0385
- Borg & Beck BBP1566
- Febi-Bilstein 116196
- Ferodo FDB920
- Chrysler 04638634
- Chrysler 4638634
- SBS 1501229966
- Roadhouse 246300
- JapKo 50053
- JapKo 50059
- Remsa 46300
- Cifam 8221330
- Renault 8983502200
- Textar TX0423
- Textar 2182015505
- Triscan 811080524
- MaXgear 193120
- Japan Parts PA059AF
- Japan Parts PA053AF
- TRW Steering and Suspension Parts TRM0203
- Brake Engineering PA992
- NK Autoparts 229966
- LPR 05P312
- Wagner MX203
- Roulunds 655881
- Jurid 571424J
- Jurid 571424JAS
- Excellent fade stability and heat dissipation
- HELLA PAGID brake pads are engineered to meet or surpass ECE-R90 requirements of all major European vehicle manufacturers.
- Low compressibility maintains pedal feel regardless of temperature
- Versatile compounds utilized in the manufacturing process offer a full spectrum of applications from the performance track to the street to airplanes.
- The all-new HELLA PAGID CERAMIC SILVER brake pads have been developed and tested with two definitive objectives in mind €“ surpass OE quality standards and to meet or surpass all SAE/ECE highway standards and the individual needs of our customers. Extensive testing conducted in our in-house research and development centers confirm our CERAMIC SILVER friction material meets the highest technical demands when it comes to safety, performance, comfort, and durability.
| Width [mm] | 176.8 |
| Width 1 [mm] | 177 |
| Width 2 [mm] | 177 |
| Height 1 [mm] | 56 |
| Height 2 [mm] | 58 |
| Thickness [mm] | 15.5 |
| Wear Warning Contact | not prepared for wear indicator |
| WVA Number | 21820 |
| Brake System | Kelsey-Hayes |
| Technical Information Number | T0385 |
| Assy/Disassy by Qualified Personnel Required! | . |
| UPC | 04082300350685 |
| Origin Country: | IN |
| Weight: | 3.51 lbs (1.6 kg) |
| Package Length: | 8.2" (20.9 cm) |
| Package Width: | 5.3" (13.4 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.8 cm) |
1 Year Warranty