Fram PS3712 Fuel Filter
FRAM, PS3712, Fuel/Water Separator
(Product has different names depending on vehicle application)
$31.42
$21.74
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: PS3712
Condition: New
UPC: 009100400017
Weight: 1.92 lbs (0.88 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings LF697
- Chrysler 68191349AA
- Warner WP1009
- Hastings FF1091
- Fleetguard FS19573
- Racor S6494
- CARQUEST 94010
- Ford YC35-9176-AA
- Hastings FF1091 LF697
- Baldwin BF1252
- Cummins 3308638
- Donaldson FFP555010
- Hastings KF33
- ACDelco LFF8012
- Case 903941T1
- Case 90-3941T1
- Hastings FF863
- Purolator F60024
- CARQUEST 86441
- Volvo 991215843
- NAPA 3405
- NAPA 3415
- Hastings BF7798-SP
- Baldwin FB1311
- Kralinator CK44
- Wix 24770
- Baldwin BF5801
- Luberfiner LFF8012
- Cummins 3355904
- Fleetguard FS1242B
- Baldwin BF1212
- Baldwin BF1249
- Crosland 5027
- Cummins 3315843
- Donaldson P558000
- Donaldson P558020
- Fleetguard FS1212
- General Motors 25011689
- International Harvester (IHC) 1214920H1
- John Deere RE42050
- Kobelco YN50VU0001D7
- Link-Belt C6H0279
- Wix 33405
- Wix 33405MP
- Baldwin BF5812
- Hastings FF1017
- Purolator F60027
- Wix 33439
- Donaldson FFP555001
- Donaldson P555001
- Fleetguard FS19738
- Racor B32001
- Racor S3201
- Wix 33783
- Luberfiner LFF8021
- Fleetguard FS1015
- Wix WF10064
- Donaldson P559257
- Baldwin BK6375
- Baldwin BK6371
- Baldwin BK6376
- Baldwin BK6386
- Baldwin BK6395
- Luberfiner LK182C
- Luberfiner LK202C
- Donaldson P559255
- Donaldson P559266
- Donaldson P559286
- Donaldson P559580
- Fleetguard 3304315S
- NAPA 4770
- Baldwin BK6432
- Baldwin BK6435
- Luberfiner LK185T
- Donaldson P559207
- Baldwin BK6588
- Donaldson P559579
- Baldwin BK6523
- Luberfiner LK144D
- Luberfiner LK152D
- Luberfiner LK153D
- Donaldson P559202
- Donaldson P559250
- Baldwin BK6266
- Baldwin BK6269
- Luberfiner LK203CA
- Donaldson P559308
- Alliance Truck Parts ABP/N10G-LK56CA
- Baldwin BK6247
- Luberfiner LK142CA
- Luberfiner LK56CA
- Luberfiner LK83CA
- Donaldson P559093
- Donaldson P559097
- Donaldson P559295
- Luberfiner LFF8020
- Baldwin BK6419
- Baldwin BK6430
- Baldwin BK6431
- Baldwin BK6433
- Baldwin BK6439
- Luberfiner LK42C
- Luberfiner LK60C
- Fleetrite MKR81451
- Donaldson P559049
- Donaldson P559096
- Motorcraft FD-813
- Baldwin BK6227
- Baldwin BK6413
- Fleetguard MK12416
- Donaldson P559599
- International Harvester (IHC) 124920H1
- General Motors 15587139
- International Harvester (IHC) 1669442C1
- Volvo 170010025
- Western Auto 170013444
- Western Star 170013444
- Caterpillar 1986378
- Caterpillar 2029902
- Detroit Diesel 23516189
- Volvo 3130948
- NAPA 3405MP
- NAPA 3439
- Caterpillar 3I-1365
- Trojan 4609279
- CARQUEST 86405
- CARQUEST 86415
- CARQUEST 86431
- CARQUEST 86439
- CARQUEST 89770
- Big A 95405
- Big A 95415
- Big A 95431
- Big A 95439
- Alliance Truck Parts ABP/N10G-FF105D
- Alliance Truck Parts ABP/N10G-FS1212
- Hastings BF1212
- Hastings BF1249
- Hastings BF1252
- Baldwin BF1259-W
- Hastings BF5812
- Baldwin BF7798-SP
- Ford F1HZ-9155-C
- Motorcraft FD-3373
- Motorcraft FD-816
- Motorcraft FD-816FP
- Fleetguard FS1015B
- Kralinator FS244
- Fleetrite FSR-81212
- Kenworth KW1212
- Luberfiner LFF8000
- Luberfiner LFF90013
- Champion P553205
- Donaldson P559284
- Kenworth PS1212
- Versatile V79080
- Mann-Filter WK950/16
- Caterpillar 1986378
- Caterpillar 3I1365
- Volvo 991215843
- Hastings BF7798SP
- Baldwin BF7798SP
- Motorcraft FD813
- Fleetrite FSR81212
- Ford YC359176AA
| Drain Plug Included | Yes |
| Fitting Type | Spin On |
| Fuel Type | Diesel |
| Gasket Inside Diameter | 2.460 |
| Gasket or Seal Included | Yes |
| Gasket Outside Diameter | 2.810 |
| Gasket Thickness | 0.350 |
| Gasket Type | Base Gasket |
| Height | 7.450 |
| Inlet Type | Threaded |
| Inner Thread Diameter | 1-14 |
| Mounting Type | Spin On |
| New Or Remanufactured | New |
| O-Ring Inside Diameter | 0.960 |
| Outlet Type | Threaded |
| Outside Diameter | 3.690 |
| Reusable | No |
| UPC | 009100400017 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.92 lbs (0.88 kg) |
| Package Length: | 4" (10.1 cm) |
| Package Width: | 4" (10.1 cm) |
| Package Height: | 8.5" (21.7 cm) |
1 Year Warranty