Fram PH9837 Engine Oil Filter
FRAM, PH9837, Oil Filter
$10.42
$6.93
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: PH9837
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100044679
Weight: 0.59 lbs (0.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- White 27077522
- Hastings FF1040
- Sierra 18-7849
- ACDelco TP1285
- Brunswick Mercruiser 35-807172
- Carrier Transicold 30-01079 30-01079-01 30-01090-00
- Fleetguard WF2083
- Carrier Transicold 30-01079
- Carrier Transicold 30-01079-01
- Carrier Transicold 30-01090-00
- Hastings LF487
- ACDelco PF61
- K&N HP-2006
- General Motors 19210285
- Purolator BOSS PBL25288
- General Motors 25014377
- General Motors 88984215
- General Motors 89017342
- Wix 51522
- Wix 51522XP
- Purolator L25288
- Isuzu 8-89017-342-0
- MicroGard MGL3506
- Mileguard MO9837
- ACDelco PF61E
- Casite CF487
- Luberfiner PH59
- Purolator PL25288
- Service Pro M5288
- Valvoline VO-108
- Pronto PO-5288
- Champion 41522T
- Castrol CAS3675
- Mobil 1 M1-206
- Mobil 1 M1-206A
- Champ PH59
- Performax PO-28
- Pennzoil PZ-28
- FVP R1522
- VIPER 9837
- Champion COS3675
- Certified CPH9837
- Defense DL9837
- MotoMaster MPH9837
- PurolatorONE PL20123
- PurolatorONE PL25288
- STP S3675
- SUPERTECH ST9837
- Tough FormFit Guard TG9837
- Ultra XG9837
- Sierra 187849
- Brunswick Mercruiser 35807172
- Isuzu 8890173420
- K&N HP2006
- Performax PO28
- Pronto PO5288
- Pennzoil PZ28
- CARQUEST Standard R85522
- NAPA Platinum Filters 41522
- NAPA ProSelect Filters 21522
- NAPA Silver Filters 31522
- Bosch D3423
- CARQUEST Premium 85522
- Champion Filters COS3675
- Factory Motor Parts R1522
- NAPA Gold Filters 1522
- PureZone 8-51522
- Valvoline VO-108BP
- K&N PS-2006
- Installer Edge ML3675
- STP Filters S3675
- Parts Master 61522X
- Super Tech Filters ST9837
- Champion Filters 41522T
- Purolator PureONE PL20123
- Purolator PureONE PL25288
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Equipped with SureGrip© technology, FRAM Extra Guard© oil filters provide a non-slip surface allowing for easy install and removal. _x000D__x000D_ The silicone anti-drain back valve ensures safe engine startups, extending the life of the oil filter for up to 10,000 miles.
| Attachment Type | Spin-On |
| Burst Pressure | 310.000 |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Spin-On Canister |
| Gasket Inside Diameter | 2.453 |
| Gasket Outside Diameter | 2.766 |
| Gasket Thickness | 0.188 |
| Gasket Type | Base |
| Grade | Advanced |
| Grade Type | Regular |
| Height | 4.060 |
| Inlet Type | Threaded |
| Inside Thread Diameter | 13/16-16 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 2.980 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Thread Size | Standard |
| UPC | 009100044679 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.59 lbs (0.27 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 4.2" (10.7 cm) |
1 Year Warranty