Fram PH8172 Engine Oil Filter
FRAM, PH8172, HD Oil Filter
$22.03
$15.88
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: PH8172
Condition: New
UPC: 009100004864
Weight: 0.68 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Luberfiner LFP2999
- Silverline 27202MP
- Champ LFF9012
- Wix 33646
- Baldwin BF1278
- Fleetguard FS19996
- NAPA 3646
- Fleetrite MKR81412
- Hastings B7221
- ACDelco PF952
- Cenex CO2812A
- Chrysler T1348023
- MPA 4410
- Cub Cadet 1205008
- Hastings LF302
- ACDelco PF2210
- Chrysler T1265435
- Chrysler T0538151
- Chrysler T0542526
- Wix 51056
- Wix 51335
- Hastings T196
- Fiat 4371581
- Baldwin B1410
- Ferris 5021144X1
- General Motors 25313748
- John Deere KH1205008
- Wix 51056MP
- Baldwin B132
- Baldwin B7221
- Bosch 72129
- Casite CF3512
- Deutsch D363
- Deutz 29353002
- Donaldson P551784
- Fleetguard LF3826
- Grease Monkey GM3512
- Group 7 V101
- IAPCO OF5
- Jiffy Lube HL3512
- Jiffy Lube JL101
- Minit-Lube PH2814
- Renault 77 00 538 151
- Renault 77 01 348 023
- Renault 77 01 348 108
- Renault 77 01 348 440
- Renault 906200186
- Renault E55891099
- Unocal 76 PF2812A
- Warner PH2814
- Fleetguard LF3812
- Baldwin B7222
- Purflux LS169
- Renault 77 00 542 526
- Stens 055-105
- Ducati 0671.48.850
- Vera 10-00876
- Vera 10-00884
- Vera 10-01261
- Vera 10-51261
- NAPA 1056
- ITM 11-18500
- ITM 11-18502
- ITM 11-19818
- ITM 1119818
- Kohler 12 050 01
- Kohler 12 050 01S
- Kohler 12 050 08
- Stens 120-523
- NAPA 1335
- Ruggerini 175-24
- Ariens 21397200
- Gravely 21397200
- DAF 224788
- Craftsman 24604
- General Motors 25011293
- Maserati 311820102
- Fiat 4371581VF2
- Chrysler 4419970
- MPA 4603
- Maserati 470040900
- Husqvarna 531 30 73-93
- Farymann 5410502
- Innocenti 551810103
- Allis Chalmers 71671234
- Hustler 747303
- Renault 77 01 265 435
- Renault 77 01 365 435
- Grand Prix 7984225
- Ariens 8200204
- Chrysler 83501000
- Chrysler 83501080
- CARQUEST 85056
- CARQUEST 85335
- Renault 89 83 501 000
- Renault 89 83 501 080
- Chrysler 898350180
- Big A 92056
- Big A 92335
- Toro 98020
- Woods 98020
- IAPCO A-0250-002
- IAPCO A-0250-004
- Installer Edge AL3512
- John Deere AM254424
- Knecht AW1
- Cub Cadet CC-12-050-08
- Kubota E719432112
- MICRO F-101
- Autopar FE224
- Autopar FE250
- Motorcraft FL-313
- Cub Cadet KH-12-050-01-S1
- Valvoline L-3512
- Quaker State L10101
- Shell L10101
- MOBIL L10101
- Kralinator L164
- Purolator L35310
- Lee LF-2812
- Donaldson LF16108
- Luberfiner LFP2814
- Atlas M-37
- Marathon MO2814
- OE+ OF-325
- Unocal 76 OF1335
- Champion OF29
- Master Parts PH-2812
- Master Parts PH-2812A
- Master Parts PH-2814
- Champ PH2812
- Marathon PH2812
- Warner PH2812
- Champ PH2812A
- Warner PH2812A
- Luberfiner PH2814
- Grand Prix PH2814
- Grand Prix PH2821A
- FVP R1056
- Renault R8558910-99
- STP S3512
- Chrysler T1348108
- Chrysler T1348440
- Chrysler T1365435
- Chrysler T1365436
- Mann-Filter W67/81
- Mann-Filter W77
- Mann-Filter W910/1
- Mann-Filter W914/2
- WALMI WA-3512
- WALMI WS-3512
- Vera 1000876
- Vera 1000884
- Vera 1001261
- Vera 1051261
- Ruggerini 17524
- IAPCO A0250002
- IAPCO A0250004
- Kubota E719432112
- Motorcraft FL313
- Renault R855891099
- WALMI WS3512
| Bypass Relief Valve Setting | 8.5-12 |
| Drain Plug Included | No |
| Gasket Type | Base |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Type | Threaded |
| Inner Thread Diameter | 3/4-16 |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 2.990 |
| Reusable | No |
| Thread Size | Standard |
| UPC | 009100004864 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.68 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 2.8" (7.2 cm) |
1 Year Warranty