Fram CH8158 Engine Oil Filter
FRAM, CH8158, Oil Filter
$23.47
$16.36
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CH8158
Condition: New
Made in Korea
UPC: 009100004758
Weight: 0.31 lbs (0.14 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty L45126
- Hengst E 150 H D 26
- Baldwin BK6696
- Fleetguard MK12698
- Wix 24566 24568
- Mack 107SB16A 57GC2177A 57GC2188A
- Wix 24568
- Mack 107SB16A 57GC2188A
- Mack 107SB16A
- Mack 57GC2188A
- Hastings LF479
- ACDelco PF2193
- Deutsch D442
- Hengst E1001H D28
- Warner P846
- Hastings CF479
- Baldwin P7136
- Casite CF479
- Group 7 V5545
- Jiffy Lube HL8158
- MicroGard MGL8158
- Parts Master 61212
- Pennzoil PZ61
- Pentius PCB8158A
- Premium Guard PG5250
- Premium Guard PG5545
- Pro-Tec 194
- Promotive PH5545
- Purolator L25250
- Quaker State QS8158
- Service Champ CF5250
- Shell SH53
- Wix 51212
- Bosch 72197WS
- Hastings LF577
- Wix 57563
- Volkswagen 021 115 561B
- Volkswagen 021 115 562A
- Volkswagen 077 115 562
- NAPA 1212
- Silverline 21212
- VIPER 8158
- CARQUEST 85212
- Volkswagen 955 107 561 00
- Installer Edge AL8158
- Champion COC8158
- Defense DL8158
- FVP G1212
- Mann-Filter HU932/6N
- Shell L25250
- Hastings LF479F
- MOBIL MO5545
- MAHLE OX160DECO
- MAHLE OX356DECO
- Champ P846
- Firestone P846
- Luberfiner P846
- Promotive PH5250
- Pronto PO-5545
- Performax PO-61
- K&N PS-7005
- Pit Stop PSL57
- Pennzoil PZ-61
- CARQUEST R85212
- Promotive SL25545
- Purolator VO-150
- Performax PO61
- K&N PS7005
- CARQUEST Premium 85212
- Champion Filters COC8158
- Factory Motor Parts G1212
- MicroGard MGL51212
- PureZone 8-51212
- Security Filters P846
- Purolator L25545
- Mighty P846
- Warner Filters P846
- Valvoline VO-150
- Qualitee International HL8158
- Volkswagen 021 115 562B
- Valvoline LC-846
- Mighty M846
- Volkswagen 077 115 561H
- STP Filters S8158XL
- STP Filters S8158
- Valvoline LC846
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Engineered for conventional and synthetic motor oil, Extra Guard offers proven engine protection for up to 10,000 miles
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bypass Relief Valve | No |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Cartridge |
| Grade | Advanced |
| Height | 4.321 |
| Housing Color | NA |
| Inside Diameter Bottom | 1.622 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Non Slip Grip | No |
| O-Ring (1) Inside Diameter | 0.441 |
| O-Ring (1) Outside Diameter | 0.539 |
| O-Ring (1) Thickness | 0.098 |
| O-Ring Inside Diameter | 3.386 |
| O-Ring Outside Diameter | 3.543 |
| O-Ring Thickness | 0.098 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 3.260 |
| Outer Diameter Top | 3.260 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 1.011 |
| Torque Nut | No |
| Washable | No |
| UPC | 009100004758 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.31 lbs (0.14 kg) |
| Package Length: | 3.4" (8.7 cm) |
| Package Width: | 3.4" (8.7 cm) |
| Package Height: | 4.5" (11.4 cm) |
1 Year Warranty