Fram CH7732 Engine Oil Filter
FRAM, CH7732, Oil Filter
$59.15
$38.06
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CH7732
Condition: New
UPC: 009100383501
Weight: 0.45 lbs (0.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Big A 92509
- NAPA 1509
- Purolator K50008 K50015
- Fleetguard MK11066 MK1106600
- Fleetrite MKR811066
- Mack 57GC2120B
- Alliance Truck Parts ABP/N10G-LK84C
- Purolator K50008
- Fleetguard MK11066
- Fleetguard MK1106600
- Hastings LF114
- ACDelco PF2141
- Cenex CO2902
- Deutsch D440
- Beck/Arnley 0418127
- Champ P2902
- Kralinator L649
- Wix 57170
- Big A 92170
- Luberfiner P2902
- CARQUEST 84170
- CARQUEST 85170
- Volkswagen 021 115 562
- Pentius PCB7732
- STP S7732
- Premium Guard PG4798
- Bosch 72184
- Parts Master 61378
- Jiffy Lube HL7732
- Warner P2902
- Bosch 72197
- NAPA 1170
- NAPA 7170
- Installer Edge AL7732
- FVP G7170
- Mann-Filter H932/5X
- Group 7 L44798
- Purolator L44798
- Quaker State L44798
- Shell L44798
- MOBIL L44798
- Valvoline LC-2902
- OE+ OF-1120
- IAPCO OF310
- MAHLE OX125
- Grand Prix P2902
- Quaker State PO-147
- Performax PO-147
- Pronto PO-4798
- Valvoline VO-144
- Valvoline LC2902
- Pronto PO4798
- Citgo Petroleum P2902
- Mighty L44798
- Car Care OF9074
- Mighty M2902
- CARQUEST Premium 84170
- Security Filters P2902
- STP Filters S7732
- VIPER 7732
- Warner Filters P2902
- Factory Motor Parts G7170
- Mighty P2902
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Engineered for conventional and synthetic motor oil, Extra Guard offers proven engine protection for up to 10,000 miles
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bypass Relief Valve | No |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Cartridge |
| Grade | Advanced |
| Height | 4.188 |
| Housing Color | NA |
| Inside Diameter Bottom | 1.188 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Non Slip Grip | No |
| O-Ring (1) Inside Diameter | 0.430 |
| O-Ring (1) Outside Diameter | 0.530 |
| O-Ring (1) Thickness | 0.100 |
| O-Ring Inside Diameter | 3.540 |
| O-Ring Outside Diameter | 3.700 |
| O-Ring Thickness | 0.160 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 3.266 |
| Outer Diameter Top | 3.266 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 0.906 |
| Torque Nut | No |
| Washable | No |
| UPC | 009100383501 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.45 lbs (0.21 kg) |
| Package Length: | 3.5" (9 cm) |
| Package Width: | 3.5" (9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty