Fram CH10075 Engine Oil Filter
FRAM, CH10075, Oil Filter
$17.85
$11.49
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CH10075
Condition: New
Made in Korea
UPC: 009100530127
Weight: 0.22 lbs (0.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N HP-7015
- Audi 06E 115 562A
- Hastings LF574
- K&N KN-401
- Auto-Tune E5205
- Dorcy 21-8060
- Emgo 10-30200
- Warner P7007
- NAPA 4937
- Hastings LF634
- Auto Extra 61857327
- Promotive PH5607
- Mileguard MO10075
- Purolator PL15607
- BMW 11 42 7 566 327
- BMW 11 42 7 640 862
- BMW 11 42 7 854 445
- Purolator L15607
- Wix 57327
- BMW 11 42 7 541 827
- BMW 11 42 7 854 049
- Champ P969
- Group 7 V5607
- ACDelco PF461G
- Luberfiner P969
- CARQUEST R84327
- Champion COC10075
- MicroGard MGL10075
- Pentius PCB10075
- Defense DL10075
- Parts Master 67327
- Premium Guard PG5607
- MAHLE OX 387D ECO
- BMW 11 42 8 683 204
- Pennzoil PZ163
- Quaker State QS163
- BMW 11 42 7 953 129
- BMW 11 42 8 683 196
- NAPA 27327
- NAPA 7327
- Service Champ CF10075
- FVP G7327
- Mann-Filter HU8011Z
- Mann-Filter HU816X
- Mobil 1 M1C-155A
- MOBIL MO-969
- MAHLE OX387DECO
- Purolator BOSS PBL15607
- PurolatorONE PL15607
- Performax PO-163
- Pronto PO-5670
- Valvoline VO-91
- Ultra XG10075
- Performax PO163
- Valvoline VO91
- Bosch 3307
- K&N PS-7014
- Mighty MX969
- ECOGARD X5607
- NAPA Silver Filters 37327
- NAPA Platinum Filters 47327
- BMW 11 42 7 953 125
- CARQUEST Premium 84327
- Champion Filters COC10075
- Factory Motor Parts G7327
- K&N HP-7014
- PureZone 8-57327
- Purolator TECH TL15607
- Wix 57327XP
- STP Filters S10075
- STP Filters S10075ML
- Parts Master 67327X
- Driveworks DW-5607
- STP Filters S10075XL
- Purolator PureONE PL15607
- K&N PS7014
- ECOGARD X11643
- Engineered for use with synthetic or conventional motor oils
- Filter media is a blend of fiber and resin that captures 95%€¯of the dirt particles
- Proven protection for up to 10,000 miles
- The perfect balance of dirt-trapping efficiency and dirt-holding capacity
- Includes gaskets and O-rings manufactured to endure the high pressures and high temperatures in today€™s engines
- FRAM Extra Guard© oil filters deliver advanced engine protection for everyday drivers who perform routine oil changes at OE (original equipment) recommended intervals. Engineered for conventional and synthetic motor oil, Extra Guard offers proven engine protection for up to 10,000 miles
| Anti-Drain Back Valve | No |
| Bypass Relief Valve | No |
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Filter Type | Cartridge |
| Grade | Advanced |
| Height | 3.113 |
| Housing Color | NA |
| Inside Diameter Bottom | 1.615 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Non Slip Grip | No |
| O-Ring (1) Inside Diameter | 0.473 |
| O-Ring (1) Outside Diameter | 0.587 |
| O-Ring (1) Thickness | 0.055 |
| O-Ring Inside Diameter | 3.172 |
| O-Ring Outside Diameter | 3.310 |
| O-Ring Thickness | 0.138 |
| O-Rings Included | Yes |
| Outer Diameter Bottom | 2.876 |
| Outer Diameter Top | 2.876 |
| Replacable Filter | Yes |
| Reusable | No |
| Top Inside Diameter | 1.615 |
| Torque Nut | No |
| Washable | No |
| Washer Inside Diameter | 0.473 |
| Washer Outside Diameter | 0.587 |
| Washer Thickness | 0.055 |
| UPC | 009100530127 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.22 lbs (0.1 kg) |
| Package Length: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Width: | 3.2" (8.1 cm) |
| Package Height: | 3.4" (8.7 cm) |
1 Year Warranty