Fram CA7774 Air Filter
FRAM, CA7774, Air Filter
$42.20
$26.72
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA7774
Condition: New
UPC: 009100506696
Weight: 0.87 lbs (0.4 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Nelson 70746B 70746N
- ACDelco A1518C
- Fleetguard AF25636
- Hastings AF1119
- Mighty A81519
- Fleetguard AF25636 AF25848
- General Motors 25313348
- Warner AF1518
- Nelson 70746B
- Nelson 70746N
- Fleetguard AF25848
- K&N E-0995
- Fleetguard AF25254
- Hastings AF417F
- ACDelco A1509C
- Cenex CA7882
- Deutsch A116
- Purolator A34879
- Purolator A35290
- Wix 46406
- Wix 46416
- Mazda ZZM2-23-603
- Baldwin PA2240
- Bosch 5284WS
- Casite CFA417
- Donaldson P546598
- Group 7 VA4879
- Group 7 VA5290
- Hastings AF417
- Jiffy Lube A34879
- Jiffy Lube HA7774
- Jiffy Lube JLA4879
- Kendall KA54
- Kralinator LA1592
- Luberfiner AF7882
- MicroGard MGA7774
- Mileguard MA7774
- NAPA ProSelect Filters 26416
- Pennzoil PZA188
- Pit Stop PSA101
- Pit Stop PSA54
- Premium Guard PA4879
- Premium Guard PA5290
- Professionals Choice QA4879
- Promotive AF4879
- Quaker State QSA34879
- Service Pro MA4879
- Shell SHA132
- Trust AF7882
- Unocal 76 1509
- Warner AF7882
- SUPERTECH 1350
- Silverline 26416
- NAPA 6416
- Bosch 73469
- VIPER 7774
- CARQUEST 88416
- Big A 94253
- Big A 94416
- Valvoline A7882
- Installer Edge AE7774
- Installer Edge AE8801
- Delphi AF1033
- Promotive AF5290
- Champ AF7882
- Grand Prix AF7882
- CARQUEST BA4879
- Firestone CF-4879
- Defense DA7774
- K&N E-0996
- Amsoil EAA416
- Ford F57X-9601-AA
- Ford F57Z-9601-A
- Motorcraft FA-1616
- Motorcraft FA-1673
- MAHLE LX2577
- Mann-Filter MA 1031
- MOBIL MA4879
- MotoMaster MCA7774
- FVP P6416
- Performax PA-188
- Pronto PA-4879
- Pennzoil PZA-188
- Quaker State QSA7774
- Premium Guard SA34879
- STP SA7774
- Havoline TA-132
- Valvoline VA-114
- Ford XF2Z-9601-AC
- Ford F57X9601AA
- Ford F57Z9601A
- Motorcraft FA1616
- Motorcraft FA1673
- Performax PA188
- Pronto PA4879
- Valvoline VA114
- Ford XF2Z9601AC
- Mazda ZZM223603
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 8.031 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 6.828 |
| Replacable Filter | Yes |
| Shape | Cone |
| Top Inside Diameter | Closed |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 009100506696 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.87 lbs (0.4 kg) |
| Package Length: | 7.1" (18.1 cm) |
| Package Width: | 7.1" (18.1 cm) |
| Package Height: | 7.8" (19.8 cm) |
1 Year Warranty