Fram CA6395 Air Filter
FRAM, CA6395, Air Filter
$30.70
$21.50
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA6395
Condition: New
UPC: 10009100502992
Weight: 0.91 lbs (0.41 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Wix 46855
- John Deere AT179370
- Hastings AF98 AF992F
- ACDelco A1285C
- Cam2 CA4819
- Caterpillar 1167376
- Cenex CA7862
- Deutsch A659
- Hastings AF98
- ACDelco A1164C
- Crosland 9290
- Hastings AF925
- Cam2 CA4468
- Cenex CA3510
- Purolator A24468
- Wix 46244
- Toyota 1780116030
- Toyota 1780174020
- Bosch 73387
- Bosch 5064WS
- General Motors 94847245
- Bosch 73339
- ACDelco A1193C
- Amsoil EAA207
- Baldwin PA2041
- Casite CFA6395
- Deutsch A656
- Evergard EA4468
- Fleetguard AF4959
- General Motors 25098522
- Group 7 VA4468
- Jiffy Lube A24468
- Jiffy Lube HA6395
- Jiffy Lube JLA4468
- Kralinator LA1315
- MicroGard MGA6395
- NAPA ProSelect Filters 26244
- Parts Plus AF351
- Parts Master 66244
- Pit Stop PSA67
- Power Flo SA24468
- Pro-Tec 279
- Professionals Choice QA4468
- Promotive AF4468
- Quaker State QSA6395
- Bosch 73324
- Service Pro MA4468
- Shell SHA82
- Toyota 1780102020
- Trust AF351
- Unocal 76 AF6244
- Warner AF351
- IAPCO A-0161-035
- Delphi AF1012
- ITM 11-01530
- Vera 11-03156
- DENSO 1432072
- General Motors 25099116
- Silverline 26244
- IPD 30099
- NAPA 6244
- VIPER 6395
- Rockhill 66244
- CARQUEST 88244
- Big A 94244
- General Motors 94854945
- Atlas A-131
- Flag A-6395
- Sunoco A-73
- Econo-lube A24468
- Autopar AC292
- Installer Edge AE6395
- OE+ AF-4050
- OE+ AF-7225
- IAPCO AF306
- Champ AF351
- Lee AF351
- Grand Prix AF351
- Lee AFL-351
- CARQUEST BA4468
- Mann-Filter C31101/1
- Firestone CF-4468
- Defense DA6395
- Motorcraft FA-1101
- Grease Monkey GMA24468
- Grease Monkey GMAP4468
- IAPCO KA67
- Lazorlite L11-4332
- Lazorlite L11-4885
- Mann-Filter MA 1064
- MOBIL MA4468
- Donaldson P607332
- FVP P6244
- Performax PA-168
- Pronto PA-4468
- Pronto PA-6395
- STP SA6395
- Havoline TA-82
- Amsoil TS07
- Valvoline VA-84
- Valvoline VA84
- Phillips 66 WA6244
- Vera 1103156
- Caterpillar 1167376
- DENSO 1432072
- Toyota 1780102020
- Toyota 1780174020
- Motorcraft FA1101
- Lazorlite L114332
- Lazorlite L114885
- Performax PA168
- Pronto PA4468
- Pronto PA6395
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose/Synthetic Blend |
| Flexible or Rigid | Rigid |
| Grade | Advanced |
| Height | 1.656 |
| Length | 12.203 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| Width | 6.094 |
| UPC | 10009100502992 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.91 lbs (0.41 kg) |
| Package Length: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Width: | 1.8" (4.5 cm) |
| Package Height: | 12.4" (31.5 cm) |
1 Year Warranty