Fram CA4309 Air Filter
FRAM, CA4309, Air Filter
$15.20
$10.43
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA4309
Condition: New
Made in USA
UPC: 009100501943
Weight: 0.58 lbs (0.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2014
- Deutsch A187
- K&N 33-2008
- Econo-lube A24339
- Hastings AF954
- Nelson 70039N 70232N
- ACDelco A1129C
- Cenex CA1129
- Citgo Petroleum CA4633
- Deutsch A780
- Heavy Duty Air A-7957
- NAPA 6309
- K&N 33-2008 33-2014
- Deutsch A187 A780
- K&N 33-2031-1
- ACDelco A975C
- Cam2 CA4278
- Cenex CA293
- Crosland 9103
- Purolator A24278
- Wix 46116
- Isuzu 8-94132-678-0
- Saab 32 00 5786
- Champ AF293
- Bosch 5050WS
- K&N 33-2031-2
- K&N 33-2075
- Group 7 VA4278
- Pro-Tec 274
- Kralinator LA1069
- Big A 94116
- Firestone CF-4278
- Luberfiner AF293
- CARQUEST 88116
- Rockhill 66116
- Service Champ AF4278
- Trust AF293
- Amsoil EAA74
- Mann-Filter MA 1000
- Fleetguard AF26321
- Fleetguard AF4615
- General Motors 25043775
- Warner AF293
- Subaru 16546-AA020
- Subaru 16546-AA080
- Champion AF324
- Champion CAP4309
- Parts Plus AF293
- Lazorlite L11-3140
- Mileguard MA4309
- MicroGard MGA4309
- Pentius PAB4309
- Service Pro MA4278
- Sunoco A-71
- WALMI WA-4309
- NAPA ProSelect Filters 26116
- Defense DA4309
- STP SA4309
- Parts Master 66116
- Premium Guard PA4278
- DENSO 1432057
- Autopar AC289
- Nissan 16546-0Z000
- Nissan 16546-70J10
- Nissan 16546-V0100
- Nissan 16546-V0110
- NAPA 6116
- Casite CFA4278
- Deutsch A662
- Evergard EA4278
- IAPCO AF50
- Jiffy Lube A24278
- Jiffy Lube HA4309
- Pennzoil PZA153
- Pit Stop PSA43
- Power Flo SA24278
- Professionals Choice QA4278
- Promotive AF4278
- Quaker State QSA4309
- Bosch 73305
- Bosch 73379
- Shell SHA19
- Unocal 76 975
- Grease Monkey GMAP4479
- MPA 3413
- Vera 11-01962
- Vera 11-02514
- Hastings 1100517
- ITM 1101906
- General Motors 2509216
- Silverline 26116
- SUPERTECH 2750
- IPD 30019
- MPA 3418
- IAPCO A-0120-022
- Flag A-4309
- Atlas A-90
- Econo-lube A24278
- Goodyear A4278
- Installer Edge AE4309
- Master Parts AF-293
- OE+ AF-4082
- Delphi AF1055
- Lee AF293
- Grand Prix AF293
- Lee AFL-293
- Fleetrite AFR-84615
- CARQUEST BA4278
- Mann-Filter C2964
- Mann-Filter C2974
- Motorcraft FA-1087
- Gonher GAD15
- Grease Monkey GMA24278
- Grease Monkey GMAP4278
- MAHLE LX2561
- MOBIL MA4278
- MotoMaster MCA4309
- FVP P6116
- Performax PA-153
- Pronto PA-4278
- Pronto PA-4309
- Pennzoil PZA-153
- Havoline TFA-19
- Amsoil TS74
- Valvoline VA-86
- Phillips 66 WA6116
- Vera 1101962
- Vera 1102514
- DENSO 1432057
- Subaru 16546AA020
- Subaru 16546AA080
- IAPCO A0120022
- Heavy Duty Air A7957
- Motorcraft FA1087
- Lazorlite L113140
- Performax PA153
- Pronto PA4278
- Pronto PA4309
- Valvoline VA86
- Mighty A24278
- ECOGARD XA4278
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 1.281 |
| Length | 11.109 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| Width | 6.563 |
| UPC | 009100501943 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.58 lbs (0.27 kg) |
| Package Length: | 6.7" (17 cm) |
| Package Width: | 1.6" (4 cm) |
| Package Height: | 11.2" (28.5 cm) |
1 Year Warranty