Fram CA3916 Air Filter
FRAM, CA3916, Air Filter
$17.12
$11.74
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA3916
Condition: New
UPC: 009100502278
Weight: 0.45 lbs (0.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Farr 71338-2
- Volvo 220053601
- K&N 33-2029
- Mighty A14652
- ACDelco A1226C
- Cenex CA3860
- Citgo Petroleum AF386
- Crosland 9267
- Deutsch A549
- K&N 33-2022
- Cenex CA974
- Econo-lube A33590
- Hastings AF873
- ACDelco A1172C
- Deutsch A804
- ACDelco A1234C
- ACDelco A974C
- Amsoil EAA87
- Autopro 4139
- Baldwin PA2160
- Casite CFA974
- Donaldson P606219
- Donaldson P607318
- Evergard EA3590
- Fleetguard AF4592
- General Motors 25095333
- General Motors 25098845
- Grease Monkey GMAP974
- Group 7 VA3590
- John Deere T141760
- Kendall KA37
- Kralinator LA1177
- Luberfiner AF974
- MicroGard MGA3916
- Mileguard MA3916
- NAPA ProSelect Filters 26139
- Parts Plus AF974
- Parts Master 66139
- Pennzoil PZA137
- Phillips 66 PA3590
- Pit Stop PSA37
- Power Flo SA33590
- Premium Guard PA3590
- Pro-Tec 233
- Professionals Choice QA3590
- Promotive AF3590
- Purolator A33590
- Quaker State QSA3916
- Service Pro MA3590
- Shell SHA65
- Trust AF974
- Unocal 76 974
- Warner AF974
- Wix 46139
- ACDelco A1615C
- Amsoil EAA86
- Bosch 5245WS
- General Motors 24577608
- Parts Master 66503
- Wix 46503
- SUPERTECH 1545
- Silverline 26139
- VIPER 3916
- Wix 46139MP
- NAPA 6139
- NAPA 6503
- Rockhill 66139
- Western Auto 74-6012-4
- CARQUEST 88139
- CARQUEST 88503
- Big A 94139
- Flag A-3916
- Sunoco A-63
- Atlas A-79
- Goodyear A974
- Autopar AC248
- Installer Edge AE3916
- Precision Tune AF-974
- Master Parts AF-974
- Delphi AF1013
- Champion AF423
- Champ AF974
- Grand Prix AF974
- Lee AFL-974
- Fleetrite AFR-84592
- CARQUEST BA3590
- Cam2 CA3590
- Champion CAP3916
- Firestone CF-974
- Defense DA3916
- Grease Monkey JLA3590
- Kralinator KP1915
- Amsoil LT87
- MAHLE LX2553
- Mann-Filter MA 1006
- MOBIL MA3590
- MotoMaster MCA3916
- Donaldson P536426
- FVP P6503
- Performax PA-137
- Pronto PA-3590
- Pronto PA-3916
- Pennzoil PZA-137
- STP SA3916
- Havoline TA-65
- Amsoil TS87
- John Deere TY22051
- Valvoline VA-65
- Western Auto 7460124
- Sunoco A63
- Precision Tune AF974
- Performax PA137
- Pronto PA3590
- Pronto PA3916
- Valvoline VA65
- Mighty A3916
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 1.641 |
| Length | 7.625 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| Width | 6.016 |
| UPC | 009100502278 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.45 lbs (0.21 kg) |
| Package Length: | 6.4" (16.2 cm) |
| Package Width: | 1.9" (4.8 cm) |
| Package Height: | 7.9" (20.2 cm) |
1 Year Warranty