Fram CA3647 Air Filter
FRAM, CA3647, Air Filter
$13.72
$9.61
In Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Fram
Stock #: CA3647
Condition: New
Made in USA
UPC: 10009100501643
Weight: 0.8 lbs (0.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1030
- Citgo Petroleum CA3149
- Hastings AF700
- K&N E-2875
- ACDelco A1268C
- Citgo Petroleum CA4375
- Coach Guard T12-1022
- Fleetguard AF1817 AF1817M
- Fleetguard AF1817
- Fleetguard AF1817M
- K&N E-1025
- Caterpillar 3I-1015
- K&N E-1015
- ACDelco A785C
- Cam2 CA3380
- Cenex CA7850
- Purolator A33380
- Wix 46036
- ACDelco A913C
- Amsoil LT41
- Autopro 4036
- Baldwin PA2109
- Baldwin PA2132
- Bosch 5238WS
- Casite CFA3647
- Deutsch A857
- Donaldson P524386
- Evergard EA3380
- Fleetguard AF1785
- General Motors 25040881
- General Motors 25043317
- Grease Monkey GMA785
- Group 7 VA3380
- Hastings AF838
- Kralinator LA1085
- Kralinator LA49
- Luberfiner AF785
- MicroGard MGA3647
- Minit-Lube AF785
- NAPA ProSelect Filters 26036
- Nelson 84866S
- Parts Plus AF785
- Parts Master 66036
- Phillips 66 PA3380
- Pit Stop PSA19
- Power Flo SA33380
- Premium Guard PA3380
- Pro-Tec 210
- Professionals Choice QA3380
- Promotive AF3380
- Quaker State QSA3647
- Service Pro MA3380
- Shell SHA48
- Trust AF785
- Unocal 76 785
- Valu-test V4036
- Unocal 76 875
- Beck/Arnley 0421513
- Goodyear 2224588
- Silverline 26036
- VIPER 3647
- Wix 46036MP
- NAPA 6036
- NAPA 6085
- Rockhill 66036
- Western Auto 74-5984-5
- Allis Chalmers 79008170
- CARQUEST 88036
- CARQUEST 88085
- Big A 94036
- Big A 94085
- Flag A-3647
- Sunoco A-47
- Atlas A-70
- Econo-lube A33380
- ACDelco A785CK
- ACDelco A913CK
- Autopar AC222
- Autopar AC238
- Installer Edge AE3647
- Precision Tune AF-3380
- Master Parts AF-785
- Delphi AF1046
- Champion AF12
- Champ AF785
- Marathon AF785
- Lee AF785
- Warner AF785
- Grand Prix AF785
- Lee AFL-785
- Fleetrite AFR-81785
- Air Refiner ARP-785
- Sieg AS3647
- CARQUEST BA3380
- Firestone CF-785
- Dynalife CNA-3647
- Defense DA3647
- Motorcraft FA-989
- Grease Monkey GMA33380
- Goodyear JLA3380
- Mann-Filter MA 1022
- MOBIL MA3380
- Performax PA-109
- Pronto PA-3380
- Pronto PA-3647
- Pennzoil PZA-109
- STP SA3647
- Havoline TA-48
- Amsoil TS41
- John Deere TY22048
- Valvoline VA-44
- Valvoline VA44
- WALMI WA-3647
- Wal-Mart WAF-785
- Beck/Arnley 0421513
- Caterpillar 3I1015
- Western Auto 7459845
- Sunoco A47
- Precision Tune AF3380
- Fleetrite AFR81785
- Air Refiner ARP785
- Dynalife CNA3647
- Motorcraft FA989
- Performax PA109
- Pronto PA3380
- Pronto PA3647
- Pennzoil PZA109
- WALMI WA3647
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 2.500 |
| Inside Diameter | 6.906 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 8.516 |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 10009100501643 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.8 lbs (0.37 kg) |
| Package Length: | 8.5" (21.6 cm) |
| Package Width: | 3.4" (8.7 cm) |
| Package Height: | 8.5" (21.6 cm) |
1 Year Warranty