Fram CA351 Air Filter
FRAM, CA351, Air Filter
$13.72
$9.41
Out of Stock
Brand: Fram
Stock #: CA351
Condition: New
Made in USA
UPC: 10009100500745
Weight: 1.26 lbs (0.57 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Coopers AG584
- Hastings AF282
- Group 7 A35252
- ACDelco A3006C
- Luberfiner AF5858
- Coopers AG1103
- Crosland 8007
- Fleetguard AF1755
- K&N E-2360
- Coopers AG1103 AG584
- Cam2 CA113
- K&N E-1290
- ACDelco A467C
- Autowize AA316
- Award AAF-113
- NAPA 2073
- Purolator A40113
- Wix 42073
- Autopro 3073
- Baldwin PA2051
- Bosch 5451WS
- Bravo BA113
- Casite CFA113
- Cenex CA825
- Deutsch A1127
- Donaldson P524361
- Donaldson P606070
- ECOGARD XA113
- Evergard EA113
- Fleetguard AF491
- Gonher GA75
- Grease Monkey GMA351
- Group 7 VA113
- Hastings AF276
- Jiffy Lube A40113
- Jiffy Lube HA351
- Jiffy Lube JLA113
- John Deere TY15362
- Kendall KA12
- Kralinator LA586
- Luberfiner AF97
- MicroGard MGA351
- Minit-Lube AF97
- NAPA Gold Filters 2073
- NAPA ProSelect Filters 22073
- Nelson 84595S
- Parts Plus AF97
- Parts Master 62073
- Phillips 66 PA113
- Pit Stop PSA113
- Power Flo SA40113
- Premium Guard PA113
- Pro-Tec 221
- Professionals Choice QA113
- Promotive AF113
- Purolator PA40113
- Quaker State QSA351
- Bosch 73411
- Sears 45357
- Sears 45478
- Shell SHA31
- Sieg AS351
- Trust AF97
- Unocal 76 467
- Valu-test 4912
- Valu-test V3073
- Warner AF97
- Flag A-324
- Amsoil LT18
- Amsoil TS18
- Flag A-3424
- Silverline 22073
- Goodyear 2224567
- Air Refiner 27599
- Caterpillar 31-0993
- Cruisemaster 318
- VIPER 351
- Caterpillar 3I-0993
- Wix 42073MP
- Sears 45409
- NAPA 6073
- Rockhill 62073
- Western Auto 74-5970-4
- Allis Chalmers 79008169
- Nelson 83589-A
- CARQUEST 87073
- CARQUEST 88073
- Big A 93073
- Big A 93703
- Sunoco A-3
- Flag A-351
- Atlas A-44
- Grand Prix A351
- ACDelco A467CK
- Autopar AC147
- Installer Edge AE351
- Master Parts AF-97
- Champion AF02
- Champ AF97
- Lee AF97
- Grand Prix AF97
- Lee AFL-113
- Precision Tune AFP-113
- MICRO ARP-113
- Air Refiner ARP-97
- Air Refiner ARP-97HD
- CARQUEST BA113
- Firestone CF-351
- Dynalife CNA-351
- Econo-lube D2AF-9601-AA
- Ford D2AZ-9601-A
- Ford D2AZ-9601-AA
- Defense DA351
- Ford E4AE-9601-AA
- Motorcraft FA-688
- Motorcraft FA-97
- Motorcraft FA-97R
- Gonher GA75M
- Gulf GF-318
- Grease Monkey GMA40113
- Mopar L-408
- Service Pro MA113
- MOBIL MA113
- Marathon MA351
- MEDCO MAF-113
- Pronto PA-113
- Performax PA-16
- Pronto PA-351
- Pennzoil PZA-16
- WGB SA-375
- STP SA351
- Havoline TA-31
- United Engine Life U44A
- Valvoline VA-13
- Valvoline VA13
- WALMI WA-351
- Wal-Mart WAF-9
- Caterpillar 3I0993
- Western Auto 7459704
- Nelson 83589A
- Sunoco A3
- Award AAF113
- Master Parts AF97
- Precision Tune AFP113
- Air Refiner ARP97
- Dynalife CNA351
- Ford D2AZ9601A
- Ford D2AZ9601AA
- Ford E4AE9601AA
- Motorcraft FA688
- Motorcraft FA97
- Motorcraft FA97R
- Mopar L408
- Pronto PA113
- Performax PA16
- Pronto PA351
- Pennzoil PZA16
- WGB SA375
- WALMI WA351
- Ensures maximum airflow to prevent engine wear
- Installs quickly in as little as 5 minutes
- Protects up to 12 months or 12,000 miles
- Keep your engine running smoothly by preventing damaging particles from entering your vehicle€™s engine
- FRAM Extra Guard© engine air filters are engineered to protect your engine from harmful contaminants. Replacing an air filter with FRAM Extra Guard can help improve horsepower, acceleration, and engine performance. To prevent engine wear, FRAM recommends changing your air filter every 12 months.Â
| Filter Media Material | Cellulose |
| Flexible or Rigid | Flexible |
| Grade | Advanced |
| Height | 2.625 |
| Inside Diameter | 9.016 |
| Meets Or Exceeds Original Equipment Manufacturer Specifications | Yes |
| New Or Remanufactured | New |
| Outside Diameter | 10.765 |
| Replacable Filter | Yes |
| Universal or Specific Fit | Specific |
| UPC | 10009100500745 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 1.26 lbs (0.57 kg) |
| Package Length: | 11.3" (28.6 cm) |
| Package Width: | 2.7" (6.8 cm) |
| Package Height: | 5.9" (14.9 cm) |
1 Year Warranty