Four Seasons 98596 A/C Compressor
Sanden SD7H15 Compressor
$683.13
$393.26
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 98596
Condition: New
UPC: 096361985964
Weight: 18.75 lbs (8.53 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 638876
- Sanden 4040
- Sanden 4425
- Sanden 4792
- Peterbilt F696000
- Peterbilt F696002122
- Truck Air 031405
- UAC CO4425C
- Kenworth F696000
- Kenworth F696002122
- Kysor 1401405
- Kysor 1402019
- Coolpoint 3004306
- Mei 5366
- Four Seasons 98596
- Peterbilt F696001121
- Kenworth F696001121
- TRP LE0121
- Autopart International CWK638876
- FACTORY AIR 98596
- Global Parts Distributors 6511279
- Global Parts Distributors 6811279
- Global Parts Distributors 7511279
- Global Parts Distributors 7811279
- Bergstrom 1000011705
- Bergstrom 1000052431
- Bergstrom 1000139484
- Climatech LF0121
- Compressor Works T98596
- Cooling Depot 11198596
- Cooling Depot 98596
- Fleetrite FLT4425Q
- Fleetrite FLTAC2004040AM
- Fleetrite ZGG705294
- Fleetrite ZGG705315
- Sanden 1027U3
- Sanden 4425S
- UAC CO4040
- UAC CO4425O
- UAC CO4425ZI
- Kysor 1410003
- Mei 5366G
- Mei 5366Q
- Paccar Parts F696001
- Paccar Parts F696002122
- Red Dot 75R81632
- Red Dot 75R81632A
- Red Dot 75R81632DS
- Red Dot 75R81632Q
- Red Dot 75R81632QDS
- Red Dot 75R89572
- Red Dot 75R89572DS
- Red Dot RD5123320
- Red Dot RD5123320DS
- Red Dot RD5123320P
- Red Dot RD5123321DS
- Red Dot RD5123321P
- Red Dot RD5123322P
- Red Dot RD5132140DS
- Red Dot RD5132140P
- Truck Air 031945
- Truck Air 031946
- Western Star 3004301
- White/Volvo RDHRD5123320P
- Omega 2004040
- Omega 2004040AM
- Omega 2004040S
- Mack RDHRD5123320P
- Freightliner Trucks ABPN83304481
- ToughOne T98596
- ToughOne or Factory Air T98596
- Coolpoint 3004301
- NAPA Temp 975656
- NAPA Temp A75656
- Sunair Products CO2011CA
- Balkamp 975656
- Murray 98596
- Spectra Premium 0690000
- Murray Climate Control 98596
- Everco Heavy Duty 975656
- Reach Cooling 7421745
- Alliance Truck Parts ABPN83304481
- Freightliner Trucks ABPN83202504040
- Pro Source 98596
- New Compressors are validated for the equivalent of 100,000 miles
- New Compressors come with direct fit connectors for ease of installation and to help eliminate splicing
- New Compressors meet or exceed OE specifications
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- New compressors come pre-charged with 3 ounces of PAG oil, suitable for R134a or R1234yf applications.
- New compressors include the required R12, R134a, and 1234yf O-rings and sealing washers needed for installation.
| Connector Type | Packard |
| Mounting Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| New or Reman | New |
| O-Ring A Number/Desc | 24608 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24610 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| Pulley Diameter MM | 130 |
| Compressor Head Type | GQ |
| Comp Head Prt Config | Top-Vert O-Ring |
| Electronic Control Valve | No |
| Model | Sd7h15 |
| UPC | 096361985964 |
| Origin Country: | MY |
| Weight: | 18.75 lbs (8.53 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty