Four Seasons 83262 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount
$54.07
$35.08
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83262
Condition: New
UPC: 096361832626
Weight: 1.39 lbs (0.64 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 83262
- Global Parts Distributors 1411938
- UAC RD10918C
- Rover LR015555
- Rover LR021824
- Rover LR034503
- Rover LR035791
- Autopart International CWK709122
- FACTORY AIR 83262
- Compressor Works 709122
- Compressor Works T83262
- Cooling Depot 11183262
- Cooling Depot 83262
- URO JRJ500020
- Nippendenso 4782067
- Ranshu 170918
- Rover JRJ500020
- The Compressor Warehouse 1710918
- Omega 3718768
- ToughOne T83262
- Gilmore Products 807790
- NAPA Temp 218113
- NAPA Temp A88115
- Balkamp 218113
- Murray 83262
- Spectra Premium 0210174
- Murray Climate Control 83262
- Nissens 95525
- Pro Source 83262
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24611 / O-Ring |
| Length MM | 279.4 |
| Inlet Dia. IN | .402 |
| Outlet Fraction | 3/8 |
| Outlet IN | .402 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 11 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Sight Glass? | No |
| Overall Depth MM | 279.4 |
| Dia. IN | 1.563 |
| Length IN | 11 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Pad Mount | W/ Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361832626 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.39 lbs (0.64 kg) |
| Package Length: | 12.1" (30.8 cm) |
| Package Width: | 3.4" (8.6 cm) |
| Package Height: | 3.3" (8.3 cm) |
1 Year Warranty