Four Seasons 83230 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount
$37.06
$28.81
In Stock
Ships: Monday Mar. 30th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday Mar. 30th
Brand: Four Seasons
Stock #: 83230
Condition: New
UPC: 096361832305
Weight: 1.54 lbs (0.7 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 83230
- Global Parts Distributors 1411659
- UAC RD10031C
- Chrysler 5003270AA
- Chrysler 5003270AB
- Chrysler 5003270AC
- Chrysler 5003270AD
- UAC RD10035C
- Spectra Premium 0210014
- ACDelco 1510210
- ACDelco 89001511
- SCS/Frigette 2071080
- Autopart International CWK709039
- FACTORY AIR 83230
- Global Parts Distributors 1411661
- Compressor Works 210134
- Compressor Works 3709039
- Compressor Works 408000
- Compressor Works 709039
- Cooling Depot 11183230
- Cooling Depot 83230
- General Motors 19193728
- General Motors 89001511
- Nippendenso 4782028
- Ranshu 170016
- Ranshu 170057
- TAAP 161035
- TAAP 161035D
- TAAP 161062
- TAAP 161062D
- TAAP 161095
- TAAP 161095D
- TAAP 16252
- TAAP 16252D
- Omega 3713632
- Omega 3713632A
- Gilmore Products 303186
- Gilmore Products 303188
- Gilmore Products 83230
- Ready-Aire 4003
- Ready-Aire 4008
- Visteon 550069
- Visteon 550081
- NAPA Temp 408000
- NAPA Temp A73000
- Balkamp 408000
- Four Seasons 4003
- Murray 83230
- Murray Climate Control 83230
- Everco Heavy Duty 936333
- Pro Source 83230
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24661 / O-Ring |
| Length MM | 152.4 |
| Inlet Dia. IN | .614 |
| Outlet Fraction | 5/8 |
| Dia. MM | 63.5 |
| Outlet IN | .614 |
| Inlet Fraction | 5/8 |
| Overall Depth IN | 6.000 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Overall Depth MM | 152.4 |
| Dia. IN | 2.500 |
| Length IN | 6.000 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Pad Mount | W/ Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361832305 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.54 lbs (0.7 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 3.1" (7.9 cm) |
1 Year Warranty