Four Seasons 83176 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount
$38.61
$27.52
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83176
Condition: New
UPC: 096361831766
Weight: 1.5 lbs (0.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 83176
- Global Parts Distributors 1411643
- ACDelco 1510223
- Autopart International CWK708116
- FACTORY AIR 83176
- Acura 80351SL5A02
- Acura 80351SL5L01
- Acura 80351SL5N01
- Compressor Works 3708116
- Compressor Works 708116
- Compressor Works T83176
- Cooling Depot 11183176
- Cooling Depot 83176
- General Motors 19193727
- General Motors 89001524
- UAC RD4088C
- Honda 80351SL5A02
- Nippendenso 4782091
- Ranshu 172984
- TAAP 161024
- TAAP 161024D
- Omega 3718043
- ToughOne T83176
- Gilmore Products 807955
- Gilmore Products 83176
- ToughOne or Factory Air T83176
- NAPA Temp 408605
- NAPA Temp A88605
- Balkamp 408605
- Murray 83176
- Spectra Premium 28049
- Murray Climate Control 83176
- Pro Source 83176
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Male Insert O-Ring |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/o Pad Mount |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24611 / O-Ring |
| Length MM | 203.2 |
| Inlet Dia. IN | .375 |
| Dia. MM | 66.67 |
| Outlet IN | .375 |
| Overall Depth IN | 7.500 |
| Connector B Type | Male Insert O-Ring |
| Sight Glass? | Yes |
| Dia. IN | 2.625 |
| Length IN | 8.000 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Pad Mount | W/O Pad Mount |
| Service Port Included | Yes |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361831766 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.5 lbs (0.69 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 3.1" (7.9 cm) |
1 Year Warranty