Four Seasons 83102 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount
$47.97
$32.40
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83102
Condition: New
UPC: 096361831025
Weight: 1.61 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 83102
- Global Parts Distributors 1411634
- Chrysler 4883282
- UAC RD9019C
- Visteon 550065
- Spectra Premium 0283102
- ACDelco 1510207
- SCS/Frigette 2071150
- Autopart International CWK709016
- FACTORY AIR 83102
- Apco Air 476825
- Compressor Works 3709016
- Compressor Works 709016
- Cooling Depot 11183102
- Cooling Depot 83102
- General Motors 19193710
- General Motors 89001508
- Magneti Marelli 1AMWM83102
- UAC RD9019
- Nippendenso 4782089
- Nippendenso 4786515
- Ranshu 170005
- TAAP 161074
- TAAP 161074D
- Omega 3713609
- Gilmore Products 303173
- Gilmore Products 83102
- Ready-Aire 3900
- NAPA Temp 408553
- NAPA Temp A88553
- Balkamp 408553
- Four Seasons 3900
- Murray 83102
- Murray Climate Control 83102
- Pro Source 83102
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring B Number/Desc | 24608 / O-Ring |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| Length MM | 139.7 |
| Inlet Dia. IN | .535 |
| Outlet Fraction | 1/2 |
| Dia. MM | 63.5 |
| Outlet IN | .535 |
| Inlet Fraction | 1/2 |
| Overall Depth IN | 5.500 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Sight Glass? | No |
| Overall Depth MM | 139.7 |
| Dia. IN | 2.500 |
| Length IN | 5.500 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Pad Mount | W/ Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361831025 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.61 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 3.5" (8.9 cm) |
| Package Height: | 3.8" (9.5 cm) |
1 Year Warranty