Four Seasons 83072 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount
$92.84
$58.78
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83072
Condition: New
UPC: 096361830721
Weight: 2.18 lbs (1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- BMW 64538375760
- Four Seasons 83072
- FACTORY AIR 83072
- Compressor Works 210219
- Compressor Works 3709069
- Compressor Works 709069
- Compressor Works T83072
- Cooling Depot 11183072
- Cooling Depot 83072
- UAC RD10139C
- Nippendenso 4782104
- Ranshu 173069
- Omega 3718506
- ToughOne T83072
- Gilmore Products 807897
- Ready-Aire 4365
- NAPA Temp 218005
- NAPA Temp A87003
- Balkamp 218005
- Murray 83072
- Autopart International CWK709069
- Murray Climate Control 83072
- Nissens 95174
- Pro Source 83072
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24628 / O-Ring |
| Length MM | 180.97 |
| Inlet Dia. IN | .543 |
| Outlet Fraction | 9/16 |
| Dia. MM | 127 |
| Outlet IN | .543 |
| Overall Depth IN | 7.125 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Sight Glass? | No |
| Overall Depth MM | 180.97 |
| Dia. IN | 5.000 |
| Length IN | 7.125 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Pad Mount | W/ Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361830721 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.18 lbs (1 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty