Four Seasons 83017 A/C Accumulator
Accumulator
$93.31
$54.37
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83017
Condition: New
UPC: 096361830172
Weight: 1.9 lbs (0.86 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 705129
- ACDelco 1510426
- UAC RD10945C
- Four Seasons 83017
- General Motors 19130067
- General Motors 89018427
- Autopart International CWK705129
- FACTORY AIR 83017
- Global Parts Distributors 1411836
- Compressor Works 3705129
- Cooling Depot 11183017
- Cooling Depot 83017
- Magneti Marelli 1AMAC83017
- The Compressor Warehouse 1710945
- Omega 3723565
- Gilmore Products 703781
- Gilmore Products 83017
- NAPA Temp 408923
- NAPA Temp A72473
- Balkamp 408923
- Murray 83017
- Spectra Premium 0210122
- Murray Climate Control 83017
- Everco Heavy Duty 936317
- Pro Source 83017
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24404 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 209.55 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361830172 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.9 lbs (0.86 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty