Four Seasons 83011 A/C Accumulator
Accumulator
$68.89
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 83011
Condition: New
UPC: 096361830110
Weight: 5 lbs (2.28 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Chrysler 55036630
- Compressor Works 706049
- Motorcraft YF2465
- ACDelco 1510904
- ACDelco 151908
- UAC RD2195C
- Four Seasons 83011
- Ford F58Z19C836D
- Ford F68Z19C836B
- Ford F78Z19C836BA
- Murray 83011
- Spectra Premium 0283011
- Spectra Premium 22522
- Spectra Premium 27906
- Spectra Premium YF2465
- CFA 42975
- SCS/Frigette 207943
- Autopart International CWK706049
- FACTORY AIR 83011
- Global Parts Distributors 1411618
- Apco Air 1963362
- Compressor Works 3706049
- Compressor Works T83011
- Cooling Depot 11183011
- Cooling Depot 83011
- General Motors 19193677
- Magneti Marelli 1AMAC83011
- Navistar 12002
- Ranshu 172943
- TAAP 16463
- TAAP 16463D
- Omega 3723390
- ToughOne T83011
- Gilmore Products 604575
- Gilmore Products 83011
- Ready-Aire 4314
- NAPA Temp 408351
- NAPA Temp A88351
- Air Pro/Maritta 49040
- Balkamp 408351
- Four Seasons 4314
- Murray Climate Control 83011
- Everco Heavy Duty 936311
- Pro Source 83011
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24222 / Spring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 3 |
| O-Ring C Number/Desc | 24672 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 228.6 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361830110 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 5 lbs (2.28 kg) |
| Package Length: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Width: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Height: | 7.5" (19.1 cm) |
1 Year Warranty