Four Seasons 58708 A/C Compressor
Sanden SD7H15 Compressor
$781.52
$494.15
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 58708
Condition: New
UPC: 096361587083
Weight: 17.65 lbs (8.02 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Bergstrom 525988
- Mei 5325
- Truck Air 030600
- Autopart International CWK618708
- FACTORY AIR 58708
- Global Parts Distributors 6511585
- Global Parts Distributors 7511585
- Bergstrom 525992
- Caterpillar 2329242
- Caterpillar 2329247
- Compressor Works 274041
- Compressor Works 275059
- Compressor Works 618708
- Compressor Works T58708
- Cooling Depot 11158708
- Cooling Depot 58708
- Fleetrite FLT4475Q
- General Motors 19192499
- Sanden 4475
- Sanden 4687
- Sanden 4687U
- Sanden 4756
- Sanden 4756U
- UAC CO4475
- UAC CO4475C
- UAC CO4687
- UAC CO4687C
- Kysor 1401126
- Kysor 1402039
- Mei 5330
- Mei SD4475
- Navistar 705014
- Red Dot 75R84152
- Red Dot 75R84152DS
- Red Dot 75R84212
- Red Dot 75R84212DS
- Red Dot RD5102660DS
- Red Dot RD5102660P
- Red Dot RD5103030DS
- Red Dot RD5103030P
- Steiger Tractor F4HT19D629CA
- Truck Air 030605
- White/Volvo 85100868
- White/Volvo 85100874
- White/Volvo RDHRD5102660P
- White/Volvo RDHRD5103030P
- Omega 2004687
- Omega 2004756
- Omega 2004756AM
- Mack 4379RD5102660
- Mack 4379RD5103030
- Mack RDHRD5102660P
- Mack RDHRD5103030P
- Freightliner Trucks 2244462000
- Freightliner Trucks 2247693000
- Freightliner Trucks A2247693000
- Freightliner Trucks ABPN83304103
- ToughOne T58708
- Gilmore Products 58708
- NAPA Temp 274041
- NAPA Temp 967221
- NAPA Temp A84041
- Sunair Products CO2205CA
- Balkamp 967221
- Four Seasons 58708
- Murray 58708
- ACDelco 1521830
- Original Engine Management 2247693000
- Murray Climate Control 58708
- Everco Heavy Duty 967221
- Reach Cooling 7422359
- Alliance Truck Parts ABPN83304053
- Alliance Truck Parts ABPN83304532
- Nissens 891543
- Pro Source 58708
- Alliance Truck Parts ABPN83304103
- Alliance Truck Parts ABPN83304482
- New Compressors are validated for the equivalent of 100,000 miles
- New Compressors come with direct fit connectors for ease of installation and to help eliminate splicing
- New Compressors meet or exceed OE specifications
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- New compressors come pre-charged with 3 ounces of PAG oil, suitable for R134a or R1234yf applications.
- New compressors include the required R12, R134a, and 1234yf O-rings and sealing washers needed for installation.
| Connector Type | Packard |
| Mounting Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| New or Reman | New |
| O-Ring A Number/Desc | 24111 / Mini York Teflon Seal O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | N/A |
| Pulley Diameter MM | 125 |
| Compressor Head Type | CBA |
| Comp Head Prt Config | Top-Vert-Tube-O |
| Electronic Control Valve | No |
| Model | Sd7h15 |
| UPC | 096361587083 |
| Origin Country: | MY |
| Weight: | 17.65 lbs (8.02 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty