Four Seasons 58034 A/C Compressor
Sanden SD510HD Compressor
$625.14
$411.94
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 58034
Condition: New
UPC: 096361580343
Weight: 19.3 lbs (8.77 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Sanden 8478
- Murray 58034
- ACDelco 1521164
- SCS/Frigette 204315
- Autopart International CWK618034
- FACTORY AIR 58034
- Global Parts Distributors 7511422
- Bergstrom 525725
- Bergstrom 525726
- Bergstrom 525914
- Bergstrom 575725
- Bergstrom 606101
- Climatech LE1030
- Climatech LE1130
- Climatech LE1200
- Compressor Works 618034
- Compressor Works T58034
- Cooling Depot 11158034
- Cooling Depot 58034
- Dallas Truck Ac 0105119
- Dallas Truck Ac 0105511
- Dallas Truck Ac 0105513
- General Motors 19192350
- General Motors 89032797
- Sanden 4511
- Sanden 6671
- Sanden 9119
- Sanden 9628
- Sanden 9680
- UAC CO4511Y
- UAC CO9119XC
- UAC CO9119Y
- Volvo 1110148
- Volvo 611040013
- Kysor 1401009
- Kysor 1401024
- Kysor 402630
- Mei 5719
- Mei 5919
- Navistar 11041
- Navistar 19319
- Ranshu 14SD9119NC
- Red Dot 75R81732
- Red Dot 75R8222
- Red Dot 75R8222DS
- Red Dot 75R8224
- Red Dot 75R8224DS
- Red Dot RD5113500P
- Red Dot RD552000DS
- Red Dot RD552000P
- Red Dot RD5520024DS
- Red Dot RD5520024P
- TAAP 03160
- TAAP 034681ND
- Truck Air 033010
- Truck Air 033410
- White/Volvo RDHRD5113500P
- Mack 4379RD552000
- Mack RDHRD5113500P
- Freightliner Trucks 304402
- Freightliner Trucks 304412
- Freightliner Trucks RDHRD589450
- ToughOne T58034
- Gilmore Products 206117
- Gilmore Products 58034
- Coolpoint 3004113
- NAPA Temp 274014
- NAPA Temp 967014
- NAPA Temp A8991
- Sunair Products CO2056CA
- Balkamp 967014
- Car Care 50008
- Euclid E801124
- Euclid E801161
- Four Seasons 58034
- Omega 2009971
- Murray Climate Control 58034
- Everco Heavy Duty 967014
- Reach Cooling 7422382
- Alliance Truck Parts ABPN83304292
- Pro Source 58034
- Alliance Truck Parts ABPN83304412
- New Compressors are validated for the equivalent of 100,000 miles
- New Compressors come with direct fit connectors for ease of installation and to help eliminate splicing
- New Compressors meet or exceed OE specifications
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- New compressors come pre-charged with 3 ounces of PAG oil, suitable for R134a or R1234yf applications.
- New compressors include the required R12, R134a, and 1234yf O-rings and sealing washers needed for installation.
| Connector Type | Bullet |
| Mounting Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| New or Reman | New |
| O-Ring A Number/Desc | 24111 / Mini York Teflon Seal O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | N/A |
| Pulley Diameter MM | 159 |
| Compressor Head Type | C |
| Belt Width IN | 0.750 |
| Comp Head Prt Config | Top-Vert-Tube-O |
| Electronic Control Valve | No |
| Model | SD510HD |
| UPC | 096361580343 |
| Origin Country: | MY |
| Weight: | 19.3 lbs (8.77 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty