Four Seasons 57957 A/C Compressor
GM HD6 Reman Compressor
$521.63
$401.23
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 57957
Condition: New
UPC: 096361579576
Weight: 16.29 lbs (7.41 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- General Motors 1136062
- General Motors 1136513
- General Motors 89019206
- Four Seasons 57957
- Four Seasons 57960
- Ranshu 1420122RC
- ACDelco 1520424
- ACDelco 1520035
- General Motors 1136409
- General Motors 1136496
- General Motors 89018905
- ACDelco 1520437
- Car Care AC1782NEW
- Car Care AC1782NP
- Car Care AC1782NPS
- Car Care AC1782NPSW
- Car Care AC1794NP
- Car Care AC1794NPS
- Car Care AC1794NPSW
- Car Care VAC1794NPSW
- Delphi CS0117
- Four Seasons 2657
- Murray 57957
- Murray 57960
- Spectra Premium 620122R
- Spectra Premium 62478N
- Spectra Premium 62511RSW
- CFA 13122
- CFA 13619
- CFA 13621
- CFA 13629
- SCS/Frigette 204920
- Autopart International 7157957
- FACTORY AIR 57957
- FACTORY AIR 57960
- Global Parts Distributors 5511335
- Apco Air 68222
- Apco Air 68235
- Compressor Works 251287
- Compressor Works 652110
- Compressor Works DW57957
- Cool Air & Electric 1660W6
- Cooling Depot 11157957
- Cooling Depot 11157960
- Cooling Depot 57957
- Cooling Depot 57960
- General Motors 19188321
- Genuine Air 7171224
- Mapco 34621
- Ranshu 1420036RC
- Ranshu 142920
- TAAP 035002
- TAAP 03613
- TAAP 03618
- Omega 2010495R
- Gilmore Products 57435
- Gilmore Products 57957
- Gilmore Products 707041R
- Gilmore Products 707043R
- Ready-Aire 2657
- Ready-Aire 2660
- Driveworks or Factory Air DW57957
- Driveworks or Factory Air DW57960
- NAPA Temp 251224
- NAPA Temp 251287
- NAPA Temp A71224
- NAPA Temp A91287
- CARQUEST Red Air Conditioning DW57957
- Air Pro/Maritta 320035
- Air Pro/Maritta 35140
- Air Pro/Maritta 35140A
- Air Pro/Maritta 35145
- Balkamp 251224
- CARQUEST Fan Clutches DW57957
- Murray Climate Control 57957
- Everco Heavy Duty 973116
- Pro Source 57957
- MasterPro 57957
- Remanufactured compressors are 100 percent tested to ensure compressor function and noise level meets or exceeds OE specifications
- Remanufactured compressors are individually vacuum and pressure tested to ensure no leaks
- Remanufactured compressors come pre-charged with 3 ounces of PAG oil for R134a or R1234yf applications
- Remanufactured compressors come with the R12/R134A/1234yf required O-rings /sealing washers to install the compressor
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
| Connector Type | Pin |
| Mounting Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| New or Reman | Remanufactured |
| O-Ring A Number/Desc | 24354 / Sealing Washer |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | N/A |
| Pulley Diameter MM | 140 |
| Switch / Sensor Desc | High Pressure |
| Electronic Control Valve | No |
| Model | HD6 |
| UPC | 096361579576 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 16.29 lbs (7.41 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty