Four Seasons 57231 A/C Compressor
GM R4 Reman Reman Compressor
Brand: Four Seasons
Stock #: 57231
Condition: Remanufactured
UPC: 096361572317
Weight: 17.21 lbs (7.82 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco 1520009
- Ranshu 1420206RC
- ACDelco 1520290
- ACDelco 1521956
- ACDelco 152739
- ACDelco 152233
- Four Seasons 57231
- General Motors 1134301
- General Motors 1134303
- General Motors 1134320
- General Motors 1134342
- General Motors 1134354
- General Motors 12327547
- General Motors 2724589
- General Motors 2724365
- General Motors 88964871
- General Motors 12327552
- General Motors 1131198
- General Motors 12327550
- General Motors 2724368
- Murray 57231
- Spectra Premium 52219M
- Spectra Premium 61123R
- ACDelco 52499822
- Autostar 12000
- CFA 12000
- Northern Factory Sales 500254
- SCS/Frigette 204229
- Autopart International 7157231
- FACTORY AIR 57231
- Global Parts Distributors 5511357
- Apco Air 52004M
- Apco Air 52119M
- Compressor Works 251214
- Compressor Works 652008
- Compressor Works DW57231
- Cooling Depot 11157231
- Cooling Depot 57231
- General Motors 1131061
- General Motors 1131076
- General Motors 1131078
- General Motors 1131113
- General Motors 1131139
- General Motors 1131158
- General Motors 1131200
- General Motors 1131201
- General Motors 1131340
- General Motors 1131349
- General Motors 1131382
- General Motors 1131386
- General Motors 1131449
- General Motors 1131450
- General Motors 1131460
- General Motors 1131533
- General Motors 1131540
- General Motors 1131542
- General Motors 1131590
- General Motors 1131593
- General Motors 1131594
- General Motors 1131595
- General Motors 1131622
- General Motors 1131624
- General Motors 1131633
- General Motors 1131634
- General Motors 1131639
- General Motors 1131661
- General Motors 1134012
- General Motors 1134312
- General Motors 1134347
- General Motors 12300268
- General Motors 12300274
- General Motors 12300474
- General Motors 12300958
- General Motors 12309223
- General Motors 12321359
- General Motors 12326199
- General Motors 12328615
- General Motors 12329935
- General Motors 12352018
- General Motors 19192124
- General Motors 2724350
- General Motors 2724593
- General Motors 88964865
- Genuine Air 718654
- Genuine Air 751116
- UAC CO1520009R
- UAC CO152233RD
- Hy-capacity 880125REM
- Mapco 33250
- Ranshu 1420231RC
- TAAP 03245
- TAAP 034284
- Gilmore Products 57231
- Gilmore Products 701612R
- Gilmore Products AC1701612R
- Ready-Aire 2233
- Ready-Aire 2409
- Driveworks or Factory Air DW57231
- NAPA Temp 251116
- NAPA Temp A8654
- CARQUEST Red Air Conditioning DW57231
- Balkamp 251116
- Car Care AC1611M
- Euclid E801727RM
- Euclid E801730RM
- Four Seasons 2233
- CARQUEST Fan Clutches DW57231
- Murray Climate Control 57231
- Everco Heavy Duty 973016
- Mercedes-Benz 1021300615
- Pro Source 57231
- MasterPro 57231
- Remanufactured compressors are 100 percent tested to ensure compressor function and noise level meets or exceeds OE specifications
- Remanufactured compressors are individually vacuum and pressure tested to ensure no leaks
- Remanufactured compressors come pre-charged with 3 ounces of PAG oil for R134a or R1234yf applications
- Remanufactured compressors come with the R12/R134A/1234yf required O-rings /sealing washers to install the compressor
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
| Connector Type | Spade |
| Mounting Hardware Included | No |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| New or Reman | Remanufactured |
| O-Ring A Number/Desc | 24615 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | N/A |
| Pulley Diameter MM | 127 |
| Belt Width IN | 0.500 |
| Switch / Sensor Desc | High Pressure |
| Electronic Control Valve | No |
| Model | R4 Heavy |
| UPC | 096361572317 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 17.21 lbs (7.82 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty