Four Seasons 55626 A/C Refrigerant Suction Hose
Accumulator w/ Hose
(Product has different names depending on vehicle application)
$115.35
$85.43
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 55626
Condition: New
UPC: 096361556263
Weight: 6.65 lbs (3.03 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Motorcraft YF2057
- Compressor Works 707041
- ACDelco 1510742
- ACDelco 1531301
- UAC HA9283C
- Visteon 520025
- Four Seasons 55626
- Ford F4DZ19C836A
- Ford F4DZ19C836EA
- Four Seasons 3644
- Murray 55626
- Spectra Premium 192057
- Spectra Premium 193011
- Spectra Premium 1955626
- Spectra Premium YF2057
- CFA 59283
- SCS/Frigette 247185
- Autopart International 7155626
- Autopart International CWK707041
- FACTORY AIR 55626
- Global Parts Distributors 4811383
- Apco Air 2696708
- Compressor Works 3707041
- Compressor Works T55626
- Cool Air & Electric XH185
- Cooling Depot 11155626V
- Cooling Depot 55626
- General Motors 19191553
- Magneti Marelli 1AMAC55626
- UAC HA9283
- Nippendenso 4788519
- Ranshu 572185
- TAAP 06239
- Omega 3723337
- ToughOne T55626
- Gilmore Products 55626
- Gilmore Products 607056
- Ready-Aire 3644
- ToughOne or Factory Air T55626
- NAPA Temp 200783
- NAPA Temp A70783
- Air Pro/Maritta 42057
- Balkamp 200783
- Car Care AC5218
- Car Care AC5218G
- Murray Climate Control 55626
- Nissens 95395
- Pro Source 55626
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
- Other Names: A/C Accumulator with Hose Assembly, A/C Refrigerant Suction Hose
| Material | Steel |
| Type | w/ Hose |
| Outlet Type | Female Springlock |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Suction Side |
| Description | Accumulator w/ Hose Assy |
| Service Port Type | R134a Quick Disconnect |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet MM | 19.05 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Switch Port Dia. IN | 0.472 |
| Inlet IN | 0.750 |
| Inlet MM | 19.05 |
| Switch Port Dia.MM | 12 |
| Outlet IN | 0.750 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| Suction End Type | Male Springlock |
| Manifold? | w/o Manifold |
| Muffler? | w/o Muffler |
| Switch Port Quantity | 1 |
| Service Port Qty | 1 |
| Service Port Included | Yes |
| Switch Port Included | Yes |
| UPC | 096361556263 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 6.65 lbs (3.03 kg) |
| Package Length: | 1.5" (3.8 cm) |
| Package Width: | 26" (66 cm) |
| Package Height: | 47.2" (120 cm) |
1 Year Warranty