Four Seasons 39268 A/C Expansion Valve
Block Type Expansion Valve w/o Solenoid
$91.05
$69.28
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 39268
Condition: New
UPC: 096361392687
Weight: 0.45 lbs (0.21 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- TRP EA14650
- Omega 3131047
- Omega 3131047AM
- FACTORY AIR 39268
- Behr Hella Service 351285031
- Behr Hella Service A4965
- Behr Hella Service BOAA4965
- Behr Hella Service HA4965
- Bergstrom 1000355817
- Bergstrom 1000355817BSM
- Bergstrom 540454
- Climatech EA1465
- Compressor Works 759693
- Compressor Works T39268
- Cooling Depot 11139268
- Cooling Depot 39268
- Fleetrite ZGG709024
- UAC EX10395C
- UAC EX529468C
- Kysor 1812006
- Mei 16100
- Mei 1619
- Mei 1619G
- Mei 1619OE
- Mei 1692
- Navistar 2602023C1
- Navistar ZGG709024
- Ranshu 180539
- Red Dot 71R8455
- Red Dot RD5125210
- Red Dot RD5125210P
- Red Dot RD512521OP
- Truck Air 120620A
- Mack 4379RD5125210
- Mack 4379RD5125210P
- Freightliner Trucks 7005636
- Freightliner Trucks A4965
- Freightliner Trucks ABPN83308107
- Freightliner Trucks ABPN83327302
- Freightliner Trucks BOAA4965
- ToughOne T39268
- ToughOne or Factory Air T39268
- Coolpoint 5201420
- NAPA Temp 932230
- NAPA Temp A17268
- AP Air Inc 93370
- Sunair Products EXV1021
- Sunair Products EXV1094
- Sunair Products EXV1095
- Sunair Products EXV1096
- Balkamp 932230
- Four Seasons 39268
- Murray 39268
- Hella 351285031
- Original Engine Management 327522T
- Murray Climate Control 39268
- Everco Heavy Duty 932230
- UAC EX529508C
- Global Parts Distributors 3411607
- UAC EX10425C
- Pro Source 39268
- Alliance Truck Parts ABPN83327302
- Alliance Truck Parts ABPN83308107
- Contains gaskets, o-rings, or seals to properly replace the product
- Precision machined ports
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- Engineered to meet or exceed O.E. fit, form and function requirements, our products contain high quality components for long lasting performance. O-rings, gaskets,and seals are included for each application specific replacement.
- Our in-house research & development center utilizes the latest software and precise measuring equipment to ensure product quality. Our expansion devices are calibrated for optimum cabin comfort for both the driver and passengers.
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | w/o Solenoid |
| Description | Expansion Valves |
| O-Ring A Number/Desc | 24401 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring B Number/Desc | 24402 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24403 / Slim Line Sealing Washer |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| O-Ring D Number/Desc | 24404 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Tonnage | 1.5 |
| Super Heat | 5.500 |
| Liquid Outlet Style | Sealing Washer |
| Suction Inlet Style | Sealing Washer |
| Liquid Inlet Style | Sealing Washer |
| Suction Outlet Style | Sealing Washer |
| Liquid Inlet Size | No. 6 |
| Liquid Outlet Size | No. 8 |
| Suction Inlet Size | No. 10 |
| Suction Outlet Size | No. 12 |
| UPC | 096361392687 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.45 lbs (0.21 kg) |
| Package Length: | 3.6" (9.2 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 2" (5.1 cm) |
1 Year Warranty