Four Seasons 39177 A/C Expansion Valve
Block Type Expansion Valve w/o Solenoid
$46.23
$37.46
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 39177
Condition: New
UPC: 096361391772
Weight: 1.11 lbs (0.5 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Autopart International CWK759177
- FACTORY AIR 39177
- Global Parts Distributors 3411883
- Behr Hella Service 93674
- Behr Hella Service B0A93674
- Behr Hella Service BOAI3674
- Behr Hella Service E0995
- Bergstrom 1000021106
- Climatech EA1470
- Compressor Works 217177
- Compressor Works 3759177
- Compressor Works 759177
- Compressor Works T39177
- Cooling Depot 11139177
- Cooling Depot 39177
- Fleetrite ZGG709026
- General Motors 19187655
- Parker-Hannifin 829101
- UAC EX529469C
- Kysor 1812007
- Mei 1621
- Mei 1621G
- Mei 1621OE
- Navistar ZGG709026
- Ranshu 189469
- Red Dot 71R8457
- Red Dot RD5125220P
- Truck Air 120621A
- Omega 3131021
- Omega 3131021AM
- Mack 4379RD5125220
- Mack 4379RD5125220P
- Freightliner Trucks ABPN83308117
- Freightliner Trucks BOA93674
- ToughOne T39177
- ToughOne or Factory Air T39177
- Coolpoint 4506603
- Coolpoint 5201415
- NAPA Temp 932219
- NAPA Temp A17177
- TRP EA14700
- Sunair Products EXV1020
- Balkamp 932219
- Four Seasons 39177
- Murray 39177
- ACDelco 1551216
- Hella 351285041
- Behr Hella Service BOA93674
- Murray Climate Control 39177
- Everco Heavy Duty 932219
- Pro Source 39177
- Alliance Truck Parts ABPN83308117
- Contains gaskets, o-rings, or seals to properly replace the product
- Precision machined ports
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- Engineered to meet or exceed O.E. fit, form and function requirements, our products contain high quality components for long lasting performance. O-rings, gaskets,and seals are included for each application specific replacement.
- Our in-house research & development center utilizes the latest software and precise measuring equipment to ensure product quality. Our expansion devices are calibrated for optimum cabin comfort for both the driver and passengers.
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | w/o Solenoid |
| Description | Expansion Valves |
| O-Ring A Number/Desc | 24401 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring B Number/Desc | 24402 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24404 / Slim Line Sealing Washer |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Liquid Inlet Size IN | 0.34 |
| Lqd Out Size IN | 0.46 |
| Suc In Size IN | 0.57 |
| Suc Out Size IN | 0.57 |
| Tonnage | 1.000 |
| Liquid Inlet Size MM | 8.6 |
| Lqd Out Size MM | 11.8 |
| Suc In Size MM | 14.6 |
| Suc Out Size MM | 14.6 |
| Super Heat | 2.000 |
| Liquid Outlet Style | Sealing Washer |
| Suction Inlet Style | Sealing Washer |
| Liquid Inlet Style | Sealing Washer |
| Suction Outlet Style | Sealing Washer |
| Liquid Inlet Size | No. 6 |
| Liquid Outlet Size | No. 8 |
| Suction Inlet Size | No. 10 |
| Suction Outlet Size | No. 10 |
| UPC | 096361391772 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.11 lbs (0.5 kg) |
| Package Length: | 3.6" (9.2 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 2" (5.1 cm) |
1 Year Warranty