Four Seasons 39064 A/C Expansion Valve
Block Type Expansion Valve w/o Solenoid
$64.95
$43.34
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 39064
Condition: New
UPC: 096361390645
Weight: 1.15 lbs (0.52 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Global Parts Distributors 3411314
- Murray 39180
- Spectra Premium 939064
- ACDelco 1550884
- Autopart International CWK759064
- FACTORY AIR 39064
- FACTORY AIR 39180
- Chrysler 4885485AA
- Chrysler 5019218AA
- Chrysler 5019218AB
- Chrysler 5019218AC
- Chrysler 5019218AD
- Chrysler 5019218AE
- Chrysler 5072149AA
- Compressor Works 207566
- Compressor Works 230024
- Compressor Works 230041
- Compressor Works 3759064
- Compressor Works 3759180
- Compressor Works 759064
- Compressor Works 759180
- Compressor Works T39064
- Cooling Depot 11139064
- Cooling Depot 11139180
- Cooling Depot 39064
- Cooling Depot 39180
- General Motors 19189906
- UAC EX529454C
- UAC EX529454P
- UAC EX529454PC
- UAC EX529471C
- Ranshu 180035
- TAAP 17745
- Omega 3131006
- Omega 3131006AM
- ToughOne T39064
- Gilmore Products 304326
- Gilmore Products 39064
- Gilmore Products 39180
- Gilmore Products 807147
- Ready-Aire 46309
- Ready-Aire 46326
- ToughOne or Factory Air T39064
- NAPA Temp 207566
- NAPA Temp 282180
- NAPA Temp A78575
- NAPA Temp A82180
- Sunair Products EXV1062
- Balkamp 207566
- Four Seasons 39064
- Four Seasons 39180
- Four Seasons 46326
- Murray 39064
- Murray Climate Control 39064
- Everco Heavy Duty 932166
- Pro Source 39064
- Contains gaskets, o-rings, or seals to properly replace the product
- Precision machined ports
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- Engineered to meet or exceed O.E. fit, form and function requirements, our products contain high quality components for long lasting performance. O-rings, gaskets,and seals are included for each application specific replacement.
- Our in-house research & development center utilizes the latest software and precise measuring equipment to ensure product quality. Our expansion devices are calibrated for optimum cabin comfort for both the driver and passengers.
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | w/o Solenoid |
| Description | Expansion Valves |
| O-Ring A Number/Desc | 24608 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24661 / O-Ring |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| O-Ring D Number/Desc | 24681 / O-Ring |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| Liquid Inlet Size IN | 0.610 |
| Lqd Out Size IN | 0.540 |
| Suc In Size IN | 0.83 |
| Suc Out Size IN | 0.72 |
| Tonnage | 1.500 |
| Liquid Inlet Size MM | 15.5 |
| Lqd Out Size MM | 13.8 |
| Suc In Size MM | 18.3 |
| Suc Out Size MM | 18.3 |
| Super Heat | 3.000 |
| Liquid Outlet Style | Captured O-Ring |
| Suction Inlet Style | Captured O-Ring |
| Liquid Inlet Style | Dual O-Ring |
| Suction Outlet Style | Dual O-Ring |
| Liquid Inlet Size | No. 8 |
| Liquid Outlet Size | No. 8 |
| Suction Inlet Size | No. 12 |
| Suction Outlet Size | No. 10 |
| UPC | 096361390645 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.15 lbs (0.52 kg) |
| Package Length: | 5.3" (13.3 cm) |
| Package Width: | 3.6" (9.2 cm) |
| Package Height: | 2" (5.1 cm) |
1 Year Warranty