Four Seasons 38811 A/C Expansion Valve
Block Type Expansion Valve w/o Solenoid
$57.17
$43.00
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 38811
Condition: New
UPC: 096361388116
Weight: 0.8 lbs (0.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Spectra Premium 91083
- ACDelco 155763
- ACDelco 88919520
- SCS/Frigette 208252
- Autopart International 7138811
- Autopart International CWK758811
- FACTORY AIR 38811
- Global Parts Distributors 3411276
- Apco Air 302122
- Chrysler 4192971
- Chrysler 4462228
- Chrysler 4644186
- Chrysler 4677044
- Chrysler 4796898
- Compressor Works 3758811
- Compressor Works 758811
- Compressor Works T38811
- Cool Air & Electric FE252
- Cooling Depot 11138811V
- Cooling Depot 38811
- General Motors 19189804
- General Motors 88919520
- Santech MT5542
- UAC EX9419
- UAC EX9419C
- Ranshu 180015
- Ranshu 182252
- TAAP 17211
- Omega 3130908
- Omega 3130908AM
- ToughOne T38811
- Gilmore Products 304316
- Gilmore Products 38811
- Ready-Aire 4633
- ToughOne or Factory Air T38811
- NAPA Temp 207364
- NAPA Temp A9908
- Balkamp 207364
- Car Care AC3105
- Car Care AC3105C
- Four Seasons 38811
- Murray 38811
- Murray Climate Control 38811
- Everco Heavy Duty 932122
- Pro Source 38811
- Contains gaskets, o-rings, or seals to properly replace the product
- Precision machined ports
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- Engineered to meet or exceed O.E. fit, form and function requirements, our products contain high quality components for long lasting performance. O-rings, gaskets,and seals are included for each application specific replacement.
- Our in-house research & development center utilizes the latest software and precise measuring equipment to ensure product quality. Our expansion devices are calibrated for optimum cabin comfort for both the driver and passengers.
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | w/o Solenoid |
| Description | Expansion Valves |
| O-Ring A Number/Desc | 24511 / O-Ring and Gasket Seal Kit |
| O-Ring B Number/Desc | 24138 / Expansion Valve Gasket |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 1 |
| O-Ring C Quantity | 1 |
| O-Ring C Number/Desc | 24149 / Expansion Valve Gasket |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| O-Ring D Number/Desc | 24167 / O-Ring |
| O-Ring D Quantity | 1 |
| O-Ring E Number/Desc | 24632 / O-Ring |
| O-Ring E Quantity | 2 |
| O-Ring F Number/Desc | 24633 / O-Ring |
| O-Ring F Quantity | 2 |
| Liquid Inlet Size IN | 0.430 |
| Lqd Out Size IN | 0.550 |
| Suc In Size IN | 0.8 |
| Suc Out Size IN | 0.8 |
| Tonnage | 1.000 |
| Liquid Inlet Size MM | 10.8 |
| Lqd Out Size MM | 14 |
| Suc In Size MM | 20.4 |
| Suc Out Size MM | 20.3 |
| Super Heat | 7.000 |
| Liquid Outlet Style | O-Ring |
| Suction Inlet Style | O-Ring |
| Liquid Inlet Style | Dual O-Ring |
| Suction Outlet Style | Dual O-Ring |
| Liquid Inlet Size | No. 6 |
| Liquid Outlet Size | No. 8 |
| Suction Inlet Size | No. 12 |
| Suction Outlet Size | No. 12 |
| UPC | 096361388116 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.8 lbs (0.37 kg) |
| Package Length: | 5.8" (14.6 cm) |
| Package Width: | 2.6" (6.7 cm) |
| Package Height: | 1.8" (4.4 cm) |
1 Year Warranty