Four Seasons 33995 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$206.42
$144.03
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33995
Condition: New
UPC: 096361339958
Weight: 5.2 lbs (2.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Cooling Depot 33995
- UAC RD11003C
- Mei 7561
- Ranshu 173722
- Red Dot 74R4216
- Red Dot RD5153230P
- Truck Air 070620A
- Omega 3714013
- Omega 3719901
- Freightliner Trucks A2263993000
- Freightliner Trucks A2265550000
- Freightliner Trucks A2272391000
- ToughOne T33995
- ToughOne or Factory Air T33995
- Coolpoint 8254752
- NAPA Temp 936029
- NAPA Temp A18018
- Sunair Products ARD1244
- Balkamp 936029
- Four Seasons 33995
- FACTORY AIR 33995
- Compressor Works 708307
- Compressor Works T33995
- Murray 33995
- Murray Climate Control 33995
- Everco Heavy Duty 936029
- Pro Source 33995
- Alliance Truck Parts ABPN83319760
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | Warning: This product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| Length MM | 158.75 |
| Inlet Dia. IN | .466 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 101.6 |
| Outlet IN | .464 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| Overall Depth IN | 6.250 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Stud? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Dia. IN | 4.000 |
| Length IN | 6.250 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361339958 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 5.2 lbs (2.37 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty