Four Seasons 33918 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$59.48
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33918
Condition: New
UPC: 00096361208803
Weight: 5.9 lbs (2.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33918
- Cooling Depot 33918
- Fleetrite FLTAC3719897
- Mei 7638
- Omega 3719897
- Freightliner Trucks A2273395000
- Freightliner Trucks A2277123000
- AP Air Inc 84128
- Murray Climate Control 33918
- Everco Heavy Duty 908967
- Global Parts Distributors 1412101
- NAPA Temp A78917
- Pro Source 33918
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24236 / Slim Line Sealing Washer |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Length MM | 166.6 |
| Inlet Dia. IN | .461 |
| Outlet MM | 11.71 |
| Outlet Fraction | 7/16 |
| Dia. MM | 102 |
| Outlet IN | .461 |
| Overall Depth IN | 6.500 |
| Stud? | Yes |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Fuse Plug? | No |
| Inlet Dia. Fraction | 7/16 |
| Inlet Dia. MM | 11.79 |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 4.000 |
| Length IN | 6.56 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Female |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 00096361208803 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 5.9 lbs (2.69 kg) |
| Package Length: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Width: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Height: | 5.3" (13.3 cm) |
1 Year Warranty