Four Seasons 33756 A/C Accumulator
Accumulator
$56.46
$31.38
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33756
Condition: New
UPC: 096361337565
Weight: 2.21 lbs (1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Compressor Works 705030
- ACDelco 151772
- Delphi AD10088
- UAC RD1772C
- Visteon 500235
- Four Seasons 33756
- General Motors 2724951
- General Motors 89038599
- Four Seasons 4572N
- Murray 33756
- Spectra Premium 0233756
- Spectra Premium 21772
- CFA 44390
- FJC 11367
- SCS/Frigette 207981
- Autopart International CWK705030
- FACTORY AIR 33756
- Global Parts Distributors 1411595
- Global Parts Distributors ACD151772
- Apco Air 1226303
- Compressor Works 3705030
- Cool Air & Electric ED981
- Cooling Depot 11133756
- Cooling Depot 33756
- Magneti Marelli 1AMAC33756
- UAC RD1772
- Kysor 1910026
- Nippendenso 4789532
- Ranshu 172981
- TAAP 16371
- TAAP 16371D
- The Compressor Warehouse 171772
- Omega 3723504
- Gilmore Products 33756
- Gilmore Products 703404
- Gilmore Products 703730
- Ready-Aire 4572N
- Ready-Aire 4585N
- NAPA Temp 408509
- NAPA Temp A98509
- Air Pro/Maritta 49121
- Balkamp 408509
- Car Care AC2527C
- Murray Climate Control 33756
- Everco Heavy Duty 936756
- Pro Source 33756
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Inlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24676 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 1 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 231 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 89 |
| Inlet MM | 27 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361337565 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.21 lbs (1 kg) |
| Package Length: | 10.4" (26.4 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty