Four Seasons 33752 A/C Accumulator
Accumulator
$84.76
$58.44
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33752
Condition: New
UPC: 096361337527
Weight: 2.21 lbs (1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Delphi AD10011
- Four Seasons 33752
- Compressor Works 705117
- ACDelco 1510082
- ACDelco 151769
- UAC RD10021C
- Visteon 500232
- General Motors 10281897
- General Motors 1132765
- General Motors 2724934
- Four Seasons 4569N
- Murray 33752
- Spectra Premium 0233752
- Spectra Premium 21769
- SCS/Frigette 207977
- Autopart International CWK705117
- FACTORY AIR 33752
- Global Parts Distributors 1411593
- Global Parts Distributors ACD1510082
- Apco Air 1228129
- Compressor Works 3705117
- Cool Air & Electric ED977
- Cooling Depot 11133752
- Cooling Depot 33752
- Magneti Marelli 1AMAC33752
- Nippendenso 4789502
- Ranshu 172977
- TAAP 16369
- TAAP 16369D
- The Compressor Warehouse 1710021
- Omega 3723443
- Gilmore Products 33752
- Gilmore Products 703726
- Ready-Aire 4569N
- NAPA Temp 408505
- NAPA Temp A98505
- Air Pro/Maritta 49134
- Balkamp 408505
- Car Care AC2309
- Car Care AC2309C
- Murray Climate Control 33752
- Pro Source 33752
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Type | Accumulator |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Complete Unit |
| Outlet Thread Size | M27x2.000 |
| Description | Accumulators |
| O-Ring A Number/Desc | 24612 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Meets / Exceeds OEM? | Yes |
| Length MM | 203.2 |
| Outlet Fraction | 3/4 |
| Dia. MM | 88.9 |
| Inlet Fraction | 3/4 |
| UPC | 096361337527 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.21 lbs (1 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 5.5" (14 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.1 cm) |
1 Year Warranty