Four Seasons 33704 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$70.75
$46.11
Limited Stock
Ships: Wednesday Apr. 1st
Pick-Up: Ready in 1 Hour Tuesday Mar. 31st
Brand: Four Seasons
Stock #: 33704
Condition: New
UPC: 096361337046
Weight: 2.51 lbs (1.14 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mercedes-Benz 2108300483
- UAC RD4081C
- Visteon 540099
- Four Seasons 33704
- Four Seasons 4081
- Murray 33704
- Spectra Premium 0233704
- ACDelco 1510069
- SCS/Frigette 2071015
- Autopart International CWK708114
- FACTORY AIR 33704
- Global Parts Distributors 1411585
- Global Parts Distributors 1411768
- Apco Air 71388
- Compressor Works 3708114
- Compressor Works 708114
- Cool Air & Electric ED1015
- Cooling Depot 11133704
- Cooling Depot 33704
- General Motors 19188822
- General Motors 88919501
- Aftermarket 65933026036
- Nippendenso 4789506
- Ranshu 173015
- Ranshu 174081
- TAAP 161009D
- The Compressor Warehouse 174081
- Omega 3713604
- Omega 3713616
- Gilmore Products 33704
- Gilmore Products 807938
- Ready-Aire 4081
- NAPA Temp 208739
- NAPA Temp A78739
- Air Pro/Maritta 49150
- Balkamp 208739
- Car Care AC2783
- Car Care AC2783C
- CRP ACD0181R
- Murray Climate Control 33704
- Nissens 95025
- Nissens 95184
- Pro Source 33704
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Male Insert O-Ring |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Length MM | 177.8 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Outlet MM | 9.525 |
| Outlet Fraction | 3/8 |
| Dia. MM | 76.2 |
| Inlet IN | 0.375 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Outlet IN | 0.375 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 7.000 |
| Connector B Type | Male Insert O-Ring |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | Yes |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 3.000 |
| Length IN | 7.000 |
| Fitt Thrd Dia IN | 0.625 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361337046 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.51 lbs (1.14 kg) |
| Package Length: | 7" (17.8 cm) |
| Package Width: | 5.5" (14 cm) |
| Package Height: | 4.8" (12.1 cm) |
1 Year Warranty