Four Seasons 33583 A/C Receiver Drier
Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount
$36.65
$27.31
Limited Stock
Ships: Monday Mar. 30th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday Mar. 30th
Brand: Four Seasons
Stock #: 33583
Condition: New
UPC: 096361335837
Weight: 1.61 lbs (0.73 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33583
- Global Parts Distributors 1411557
- Toyota 8847106010
- Toyota 8847116040
- Toyota 8847150010
- Toyota 8847116050
- Toyota 8847104010
- UAC RD1224C
- Visteon 550005
- Murray 33583
- Spectra Premium 0233583
- Spectra Premium 27253
- Spectra Premium 28140
- ACDelco 1510039
- ACDelco 88919471
- CFA 45500
- FJC 13625
- Autopart International 7133583
- Autopart International CWK709001
- FACTORY AIR 33583
- Apco Air 71224
- Compressor Works 3709001
- Compressor Works 709001
- Cooling Depot 11133583V
- Cooling Depot 33583
- General Motors 19188789
- General Motors 88919471
- Genuine Air 708706
- Magneti Marelli 1AMAC33583
- UAC RD1224
- UAC RD1224T
- Nippendenso 4782004
- Ranshu 171224
- TAAP 16597
- TAAP 16597D
- The Compressor Warehouse 171224
- Omega 3713907
- Gilmore Products 33583
- Gilmore Products 807985
- Ready-Aire 3907
- NAPA Temp 208706
- NAPA Temp A78706
- Air Pro/Maritta 48706
- Balkamp 208706
- Car Care AC2682
- Four Seasons 3907
- Murray Climate Control 33583
- Nissens 95065
- Pro Source 33583
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Pad Mount |
| Material | Aluminum |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Pad Mount |
| Outlet Type | Pad Mount |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Aluminum Filter Drier w/ Pad Mount |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24646 / O-Ring |
| Length MM | 190.5 |
| Inlet Dia. IN | 0.500 |
| Outlet MM | 12.26 |
| Outlet Fraction | 1/2 |
| Dia. MM | 63.5 |
| Inlet IN | 0.500 |
| Outlet IN | 0.500 |
| Inlet Fraction | 1/2 |
| Overall Depth IN | 7.500 |
| Connector B Type | Pad Mount |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Overall Depth MM | 190.5 |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 2.500 |
| Length IN | 7.500 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Pad Mount |
| Out Fitt Type Gen | Pad Mount |
| Pad Mount | W/ Pad Mount |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | No |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361335837 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.61 lbs (0.73 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 3.1" (7.9 cm) |
1 Year Warranty