Four Seasons 33483 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$62.12
$36.94
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Four Seasons
Stock #: 33483
Condition: New
UPC: 096361334830
Weight: 2.29 lbs (1.05 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Four Seasons 33483
- Four Seasons 4101
- Murray 33483
- Spectra Premium YL148
- ACDelco 1510003
- ACDelco 1510269
- CFA 42780
- Northern Factory Sales 804388
- SCS/Frigette 207506
- SCS/Frigette 207720
- Autopart International 7133483
- Autopart International CWK708040
- FACTORY AIR 33483
- Apco Air 1559039
- Bergstrom 526104
- Compressor Works 3708040
- Compressor Works 708040
- Cool Air & Electric ED720
- Cooling Depot 11133483V
- Cooling Depot 33483
- General Motors 19188725
- General Motors 88919435
- Parker-Hannifin 24909600
- Ford E7DZ19959A
- Ford E7TZ19959A
- Mei 7111
- Ranshu 172720
- Ranshu 174340
- TAAP 16166
- TAAP 16166D
- TAAP 16472
- TAAP 16472D
- Omega 37108013AM
- Gilmore Products 33483
- Gilmore Products 903005
- Ready-Aire 4101
- Visteon 500225
- Visteon 540011
- NAPA Temp 208601
- NAPA Temp A5812
- Balkamp 208601
- Car Care AC2500C
- Car Care AC2937
- Car Care AC2937C
- Motorcraft YL148
- Murray Climate Control 33483
- Everco Heavy Duty 936210
- Alliance Truck Parts ABPN83319170
- Pro Source 33483
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Barb Fitting |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Barb Fitting |
| Outlet Type | Barb Fitting |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Length MM | 203.2 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Outlet MM | 9.525 |
| Outlet Fraction | 3/8 |
| Dia. MM | 63.5 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Inlet IN | 0.375 |
| Inlet MM | 9.525 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | 0.375 |
| Inlet Fraction | 3/8 |
| Overall Depth IN | 8.000 |
| Connector B Type | Barb Fitting |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | No |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 2.500 |
| Length IN | 8.000 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361334830 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.29 lbs (1.05 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 3.1" (7.9 cm) |
1 Year Warranty