Four Seasons 33454 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$56.46
$27.59
Limited Stock
Ships: Wednesday Apr. 1st
Pick-Up: Ready in 1 Hour Wednesday Apr. 1st
Brand: Four Seasons
Stock #: 33454
Condition: New
UPC: 096361334540
Weight: 2.6 lbs (1.19 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Car Care AC2730C
- Four Seasons 33454
- Four Seasons 4181
- Murray 33454
- Spectra Premium 27557
- Spectra Premium 27605
- ACDelco 1510002
- SCS/Frigette 207605
- Autopart International CWK708060
- FACTORY AIR 33454
- Global Parts Distributors 1411486
- Apco Air 71175
- Compressor Works 3708060
- Compressor Works 708060
- Cool Air & Electric ED605
- Cooling Depot 11133454
- Cooling Depot 33454
- Datsun/Nissan 9213020R00
- Datsun/Nissan 9213029R10
- General Motors 19188702
- General Motors 88919434
- UAC RD1175
- UAC RD1175C
- Mazda NA0161500
- Mazda NA0161500A
- Subaru SOA204937
- Ranshu 172605
- TAAP 16125
- TAAP 16125D
- TAAP 16195
- TAAP 16195D
- Omega 3713279
- Gilmore Products 33454
- Gilmore Products 808057
- Ready-Aire 4181
- Visteon 540086
- NAPA Temp 208651
- NAPA Temp A7251
- Air Pro/Maritta 49065
- Balkamp 208651
- Car Care AC2670
- Car Care AC2670C
- Car Care AC2730
- Murray Climate Control 33454
- Pro Source 33454
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Male Insert O-Ring |
| California Proposition 65 | WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24607 / O-Ring |
| O-Ring B Number/Desc | 24606 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| O-Ring B Quantity | 2 |
| Length MM | 190.5 |
| Inlet Dia. IN | 0.375 |
| Dia. MM | 69.85 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | 0.375 |
| Overall Depth IN | 7.500 |
| Connector B Type | Male Insert O-Ring |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | Yes |
| Bracket? | W/o Bracket |
| Fuse Plug? | No |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 2.750 |
| Length IN | 7.500 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Service Port Included | Yes |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361334540 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 2.6 lbs (1.19 kg) |
| Package Length: | 8.8" (22.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 3.1" (7.9 cm) |
1 Year Warranty