Four Seasons 33439 A/C Receiver Drier
Steel Filter Drier
$173.96
$125.33
Call For Availability
Brand: Four Seasons
Stock #: 33439
Condition: New
Made in USA
UPC: 096361334397
Weight: 2.12 lbs (0.96 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Murray 33439
- ACDelco 1510227
- Autostar 41360
- CFA 41360
- SCS/Frigette 207497
- Autopart International CWK708157
- FACTORY AIR 33439
- Global Parts Distributors 1411960
- Apco Air 71156
- Compressor Works 3708157
- Compressor Works 708157
- Compressor Works T33439
- Cool Air & Electric ED497
- Cooling Depot 11133439
- Cooling Depot 33439
- Datsun/Nissan 92130W2400
- Datsun/Nissan J2130W2400
- General Motors 19188689
- General Motors 89001528
- UAC RD1156
- Ranshu 172497
- TAAP 16176
- TAAP 16176D
- ToughOne T33439
- Gilmore Products 33439
- Gilmore Products 808023
- Ready-Aire 4178
- ToughOne or Factory Air T33439
- TCW 171156
- NAPA Temp 208630
- NAPA Temp A7987
- Air Pro/Maritta 48630
- Balkamp 208630
- Car Care AC2624
- Car Care AC2624C
- Four Seasons 33439
- Murray Climate Control 33439
- Pro Source 33439
- Our accumulator / filter driers feature quality welds for a durable, leak-free design in addition to high-quality desiccant for appropriate absorption. For easy installation, necessary gaskets, o-rings and seal are included as well.
- Replacement of the accumulator / filter drier is required to validate compressor warranty and must be replaced anytime the system is serviced.
- The absorption of moisture in the system is done through the use of a desiccant bag. A leaking or "open" system can cause the bag to become saturated within a few hours making the accumulator/filter drier ineffective.
- The accumulator / filter drier acts as a filter by removing moisture and contaminants from the air conditioning system. Such contaminants cannot be removed by flushing, therefore replacing the accumulator / filter drier is essential.
- Our products are engineered and tested to provide years of trouble free operation. Backed by over 50 years of mobile a/c experience, fix it once and fix it right with Four Seasons.
- As a manufacturer in accumulator/filter driers, we offer quality units produced in a ISO/TS16949 & ISO14001 certified facility. State-of-the-art equipment and high quality materials ensure product integrity for long lasting performance.
| Connector Type | Male Insert O-Ring |
| Material | Steel |
| Gasket or Seal Included | Included |
| Mounting Hardware Included | Not Included |
| Inlet Type | Male Insert O-Ring |
| Outlet Type | Male Insert O-Ring |
| Style | Steel Filter Drier |
| New or Reman | New |
| Washer Type | Washer Not Included |
| Description | Filter Driers |
| O-Ring A Number/Desc | 24616 / O-Ring |
| O-Ring A Quantity | 2 |
| Length MM | 203.2 |
| Inlet Dia. IN | .64 |
| Dia. MM | 69.85 |
| Switch Port Dia. IN | 0.250 |
| Switch Port Dia.MM | 6.350 |
| Outlet IN | .64 |
| Overall Depth IN | 8.000 |
| Connector B Type | Male Insert O-Ring |
| Stud? | No |
| P. R. V.? | No |
| Sight Glass? | Yes |
| Bracket? | W/ Bracket |
| Fuse Plug? | Yes |
| Moisture Indicator? | No |
| Dia. IN | 2.750 |
| Length IN | 8.000 |
| Desiccant Included? | Yes |
| In Fltr Fitt Typ Gen | Male |
| Out Fitt Type Gen | Male |
| Service Port Included | No |
| Switch Port Included | Yes |
| Desiccant Replaceable | Not Replaceable |
| UPC | 096361334397 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 2.12 lbs (0.96 kg) |
| Package Length: | 12.3" (31.1 cm) |
| Package Width: | 5.1" (13 cm) |
| Package Height: | 5.1" (13 cm) |
1 Year Warranty